Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς ανώτερος σε όλο το ματς από τη Σταντάρ Λιέγης, προηγήθηκε 0-2, αλλά ο Πολωνός ρέφερι Στεφάνσκι έβαλε τους Βέλγους στο ματς και τους οδήγησε στην ισοπαλία (2-2)!

Έξω φρενών είναι στον Παναθηναϊκό για τη διαιτησία του αγώνα με τη Σταντάρ, μιλώντας για ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος στη Λιέγη (2-2). Οι «πράσινοι», χωρίς τον Μπεργκ, με τους Κουτρουμπή και Ιμπάρμπο να παίζουν ανέτοιμοι, τον Λέτο να αντέχει για μια ώρα, τον Ιβανόφ να παίζει με ένεση, τον Ζέκα να φεύγει με τραυματισμό και τον Λεντέσμα να «σφίγγει τα δόντια» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, αλλά και πάλι δεν πήρε τη νίκη. Τα δύο τρομερά γκολ του Ιμπάρμπο δεν έφτασαν για να καταφέρει το «τριφύλλι» να κερδίσει τη Σταντάρ Λιέγης και το 2-2 είναι πέρα για πέρα πλασματικό.

Aγωνιστικά, από το ξεκίνημα του ματς, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση ν’ αφήσει τους χώρους και να «χτυπήσει» με τους ποιοτικούς ποδοσφαιριστές που διαθέτει από τη μέση και μπροστά. Το «τριφύλλι» προσπαθούσε να βρει τους χώρους και στην πρώτη καλή φάση που «έφτιαξε», πήρε προβάδισμα. Στο 13’ ο Λέτο είδε ωραία τον Ιμπάρμπο σε θέση έξω δεξιά, του πέρασε την μπάλα κι ο Κολομβιανός με ωραία ντρίμπλα κι αριστερό σουτ–ζωγραφιά, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζιλέ κι άνοιξε το σκορ!

Το «τριφύλλι» από αυτό το σημείο κι έπειτα διαχειρίστηκε εξαιρετικά τον αγώνα. Δεν απειλήθηκε, κυκλοφόρησε μπάλα και στο 36’ πέτυχε ένα δεύτερο, ακόμα ωραιότερο γκολ! Ο Ιμπάρμπο κι ο Λέτο «έκρυψαν» την μπάλα με «1-2», ο Κολομβιανός την πήρε στο ύψος της περιοχής και με δεξί σουτ την έστειλε στα δίχτυα! (Δείτε το βίντεο):

Όλα κυλούσαν ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με μοναδική εξαίρεση τον Πολωνό διαιτητή, Ντάνιελ Στεφάνσκι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο διαιτητής… ανακάλυψε πέναλτι σε μια φάση που ο Ορλάντο Σα έπεσε μόνος του στο έδαφος στην περιοχή, κι έδωσε την δυνατότητα στον Εντμίλσον να μειώσει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση. Με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Στραματσόνι ήταν… έξαλλος και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα την αποβολή του από τον πάγκο και την παρακολούθηση του δεύτερου ημιχρόνου από την κερκίδα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, ο Σάμπα έπαιζε με τράβηγμα σε όλο το πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Έτσι, τη θέση του πήρε ο Ιβάν Ιβανόφ, ο οποίος επίσης ήταν σχετικά ανέτοιμος. Παρά τα αρκετά προβλήματα που αντιμετώπισε το «τριφύλλι», κατάφερε να σταθεί πολύ καλά και στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ισχυρό πλήγμα ήταν και η αναγκαστική αλλαγή του Ζέκα στο 78’, με τον Εμποκού να περνάει στη θέση του και τη διάταξη των παικτών στον αγωνιστικό χώρο να αλλάζει ξανά, αφού ο Κονγκολέζος πήγε κοντά στον Ιμπάρμπο κι ο «Βίγια» γύρισε ξανά προς τα χαφ. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως θα καταφέρει να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, όμως στο 81’ σε ένα φάουλ στα όρια της περιοχής ο Μπελφοντίλ εκτέλεσε, η μπάλα πέρασε από το τείχος που αντέδρασε άσχημα κι ο Στιλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει για να γραφτεί έτσι το 2-2. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» των μυρίων προβλημάτων έκαναν υπερπροσπάθεια και κατάφεραν τουλάχιστον να μην ηττηθούν, με το 2-2 να τους διατηρεί «ζωντανούς» στη μάχη για την πρόκριση.