Ξεσπώντας στην τελευταία περίοδο με πολύ καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 73-63 της Αρμάνι Μιλάνο.

Την έβδομή του νίκη στην Euroleague πανηγύρισε ο Ολυμπιακός ο οποίος τα βρήκε σκούρα για τρεις περιόδους απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Στο τέλος όμως, με εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας και να επιβληθεί τελικά 73-63 κοιτάζοντας μέχρι και την πρωτιά του ομίλου του.

Στην πρώτη περίοδο καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να βρει το εύκολο καλάθι και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-13. Στη δεύτερη το σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό ήταν το μεγάλο πρόβλημα και έτσι πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 29-25.

Η αντίδραση ήρθε στην 3η περίοδο όπου βελτιώθηκε στην επίθεση για να πάει στην τελευταία περίοδο στο ισόπαλο 52-52. Εκεί, με τον Αθηναίου και τον Στρόμπερι να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια πήρε τη διαφορά για να επικρατήσει 73-63.