Της Ειρήνης Τσουπή
H Χιλή επικράτησε 2-0 της Κολομβίας στον ημιτελικό του Copa America Cententario και θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή στον τελικό της διοργάνωσης.

Σε έναν αγώνα που διακόπηκε για περισσότερο από δύο ώρες, λόγω καταιγίδας και θυελλωδών ανέμων 170 χιλιομέτρων, η Χιλή πέτυχε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αρανγκουίθ (7) και Φουενθαλίδα (11).

Κεραυνοί, ανεμοστρόβιλοι και δυνατή βροχή μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Κολομβία έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 57΄, εξαιτίας της αποβολής του Κάρλος Σάντσες (με δεύτερη κίτρινη), και δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Τα ξημερώματα του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ για την τρίτη θέση της διοργάνωσης.

Μία ημέρα αργότερα Χιλή και Αργεντινή θα επαναλάβουν στο Νιου Τζέρσεϊ τον τελικό του Σαντιάγκο στο τελευταίο Copa America, που φιλοξένησαν και κατέκτησαν στα πέναλτι το περασμένο καλοκαίρι στη χώρα τους οι Χιλιανοί.