H Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από την Ισλανδία με 70-67, με αποτέλεσμα να παίξει στο μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού U20, όπου θέλει νίκη κόντρα στην Κροατία για να ανέβει στην πρώτη κατηγορία!

Η Εθνική γνώρισε την ήττα από τη μαχητική Ισλανδία με 70-67, μην καταφέρνοντας να εκδηλώσει επίθεση στα τελευταία 4» όταν και είχε την κατοχή και έμεινε εκτός τελικού. Όμως, θα διεκδικήσει την πρόκριση στην πρώτη κατηγορία στο μικρό τελικό κόντρα στην Κροατία, ο οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή (24/7, 18:45).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, αν και ξεκίνησε νωθρά το πρώτο δεκάλεπτο (έφτασε να χάνει με -8 στο 10′) , στη συνέχεια με καταιγισμό από τα 6,75 μ. πέρασε μπροστά με +8 και έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 32-37. Στην επανάληψη οι Ισλανδοί, με τον εκπληκτικό Γιόνσον (29 π.) πέρασαν μπροστά στο 26 ‘(46-41) και στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

Στο 33΄ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 55-55, αλλά λίγο η αστοχία στην επίθεση, λίγο οι κακές αμυντικές επιλογές, έδωσαν την ευκαιρία στους Ισλανδούς να έχουν το προβάδισμα 69-67 13» πριν από το τέλος. Στα 4» πριν από το τέλος, και ενώ είχαμε κατοχή, η κακή πάσα του Χαραλαμπόπουλου δεν βρήκε τον Τολιόπουλο που δεν μπόρεσε καν να σουτάρει από τα 6,75 και να στείλει το ματς στην παράταση. Έτσι η Ελλάδα έχασε από την Ισλανδία με σκορ 70-67.

Δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.