Φιλική ήττα από τη Λευκορωσία για την Εθνική με 1-0. Άλλο παιχνίδι την Κυριακή, δήλωσε ο Σκίμπε, ενώ αμφίβολος είναι ο Ταχτσίδης!

Την πρώτη της ήττα μετά από πέντε διαδοχικές νίκες γνώρισε η Εθνική Ελλάδας του Μίχαελ Σκίμπε.

Η «γαλανόλευκη» έχασε 1-0 από τη Λευκορωσία σε φιλικό ματς που έγινε στο «Γ. Καραϊσκάκης», τέσσερις ημέρες πριν από την κρίσιμη αναμέτρηση με τη Βοσνία (13/11) για τους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το γκολ του Παλιτσέβιτς στο 14ο λεπτό ήταν αρκετό στους φιλοξενούμενους για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα μέσα στο Φάληρο. Μάλιστα, η Λευκορωσία είχε φάσεις για περισσότερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης, το οποίο δεν κύλησε καθόλου καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Μίχαελ Σκίμπε μίλησε στην κάμερα του ΣΚΑΪ και δήλωσε ευχαριστημένος απ’  την εικόνα των διεθνών, τονίζοντας πως η συγκεκριμένη φιλική αναμέτρηση ήταν μία καλή ευκαιρία προκειμένου κάποιοι ποδοσφαιριστές να πάρουν λεπτά συμμετοχής στα πόδια τους. Παράλληλα, υποστήριξε, εν όψει και του παιχνιδιού με τη Βοσνία, πως η νίκη είναι σημαντική σε κάθε αγώνα.

«Αρκετοί παίκτες πήραν λεπτά συμμετοχής στο πόδια τους, τα οποία χρειάζονταν. Για εμάς τους προπονητές τα φιλικά είναι καλύτερα απ’ τις προπονήσεις για να δούμε την εικόνα κάποιων παικτών. Το αποτέλεσμα δεν μας αρέσει, αλλά η εικόνα μας ήταν καλή».

Για την κρίσιμη αναμέτρηση με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη: «Η Βοσνία είναι αντίπαλός μας για τις 2 πρώτες θέσεις του ομίλου. Σε κάθε παιχνίδι μετράει πολύ η νίκη».

Αμφίβολος για τον «τελικό» με Βοσνία ο Ταχτσίδης
Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αποχώρησε χωλαίνοντας από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», εξαιτίας ενός τραυματισμού που αποκόμισε στο ματς.

Η εξέλιξη αυτή καθιστά εξαιρετικά αμφίβολη τη συμμετοχή του διεθνή κεντρικού μέσου στην αναμέτρηση με τη Βοσνία (13/9), για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Ο Ταχτσίδης έφυγε από το γήπεδο με προορισμό το νοσοκομείο, όπου θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος και αν υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να βρεθεί στη διάθεση του Σκίμπε για το ματς με τους Βόσνιους.