Παρ΄ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, ο Ολυμπιακός βρήκε το σθένος για να αντεπιτεθεί στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά έχασε με 81-75 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Καμία άλλη ομάδα δεν έχει παιδέψει τόσο την ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του «στρατού» όταν βλέπει τον Ολυμπιακό την τελευταία πενταετία μεταμορφώνεται σε απλό… λόχο και υποχρεώνεται σε ατάκτη υποχώρηση. Αλλά και όταν δεν υποχωρούν οι Ρώσοι, στα τελευταία λεπτά των αγώνων «τρώνε τις βόμβες» και διαλύονται.

Οι «ερυθρόλευκοι», είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο, ήθελαν να ξανακερδίσουν. Το βράδυ της Πέμπτης (3/11), όμως, εκεί που πήγε να κάνει μια ακόμα επική ανατροπή, δεν μπόρεσε να την πετύχει. Δεν γίνονται κάθε μέρα όμως θαύματα. Για να ρίξεις στο καναβάτσο μία πανάκριβη, γεμάτη λύσεις, καλά δουλεμένη ομάδα και υπερβολικά προστατευμένη –στο όριο της πρόκλησης- ακόμα και όταν δεν το χρειάζεται αγωνιστικά, όπως η πρωταθλήτρια Ευρώπης, θα πρέπει να έχεις δώσει το 100% για πολύ μεγαλύτερο διάστημα.

Αγωνιστικά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν δικαιούνταν κάτι παραπάνω. Πλήρωσαν την καταστροφική δεύτερη περίοδο, που παρότι είχαν βρει το «κλειδί» στην αμυντική αντιμετώπιση της ΤΣΣΚΑ δεν σκόραραν ούτε με… αίτηση. Δικαίως λοιπόν η «αρκούδα» πήρε τη νίκη στο τέλος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε τους 13 από τους 26 πόντους του στην 1η περίοδο, ενώ οι Βασίλης Σπανούλης (14 π.) και Κιμ Μπιρτς (10 π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο νούμερο πόντων. Ο τραυματίας Έρικ Γκριν σημείωσε 8 πόντους στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε με ένεση.