Οι «πράσινοι» γνώρισαν την πιο βαριά εντός έδρας ήττα στο Europa League, χάνοντας 0-3 από τη Σταντάρ Λιέγης στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε για περίπου μισή ώρα στη Λεωφόρο συνολικά. Ούτε οι απουσίες των Ζέκα, Λεντέσμα, Σάμπα, Χουλτ και Γουακάσο όμως μπορούν να είναι δικαιολογία ούτε το γεγονός ότι οι «πράσινοι» έχασαν από το 30’ τον Μάρκους Μπεργκ, που είναι αμφίβολο αν θα παίξει στο ντέρμπι του Φαλήρου.

Η εικόνα που παρουσίασε το «τριφύλλι» από το 55’ και μετά ήταν αποκαρδιωτική και η κατάρρευση φαινόταν πως θα έρθει από ένα σημείο κι έπειτα. Ο κόσμος των «πράσινων» στο τέλος του ματς γιούχαρε τους ποδοσφαιριστές με το σύνθημα: «Νικήστε τον Ολυμπιακό, αλλιώς μην ξαναμπείτε στο γήπεδο αυτό».

Η Σταντάρ Λιέγης πλέον έχει 5 βαθμούς, όσους κι η Θέλτα, με τον Άγιαξ να καθαρίζει την πρόκριση πηγαίνοντας στους 10, με τον Παναθηναϊκό να μένει τελευταίος έχοντας μόλις 1 βαθμό κι έχοντας αποχαιρετήσει επί της ουσίας την Ευρώπη με τραγικό απολογισμό για ακόμα μια χρονιά.

Αγωνιστικά, ατο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά, και μόλις στο 4’ έκανε την πρώτη ευκαιρία με τον Κουλιμπαλί να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Στο 10’ η τύχη ευνόησε… προκλητικά τους Βέλγους, αφού το βολέ του Μπεργκ σταμάτησε πάνω στο σώμα του Λαΐφη, με την μπάλα να έχει πάρει τροχιά προς τα δίχτυα! Η τύχη συνέχισε να είναι ξεκάθαρα με τους Βέλγους, αφού ο Μπεργκ, που είχε ενοχλήσεις από το ζέσταμα, μόλις στο 30’ αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς και να δώσει τη θέση του στον Λέτο.

Ο «Σέμπα» βοήθησε στο κράτημα της μπάλας, αλλά το «τριφύλλι» χρειάστηκε λίγο χρόνο για να ξεπεράσει το… σοκ. Σε κάθε περίπτωση, οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, παρά το γεγονός ότι η Σταντάρ κέρδισε μέτρα και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να πει κανείς πως αδικούσε τον Παναθηναϊκό με τη μορφή που είχε το ματς.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαφορετικό από πλευράς Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι και στο πρώτο 10λεπτο έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, με τον Εμποκού να είναι πρωταγωνιστής, με το σουτ που επιχείρησε κι απέκρουσε ο Ουμπέρ, ενώ στη συνέχεια το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μπει καλύτερα στο ματς, στο 61΄ ο Σισέ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έβαλε μπροστά τη Σταντάρ στο ματς (1-0).

Το γκολ αποδιοργάνωσε εντελώς τους γηπεδούχους, η ψυχολογία τους έπεσε στο… μηδέν και μοιραία ήρθε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων στο 75΄. Ο Μπελφοντίλ, σαν σε προπόνηση, μπήκε στην περιοχή και με σουτ «έγραψε» το 2-0. Δύο λεπτά μετά ο Εμποκού αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (χτύπησε αντίπαλό του εκτός φάσης) και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Μπελφοντίλ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.