Tου Γιάννη Μαρνέλλου

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ έφερε 0-0 με την Ξάνθη στην Τούμπα και έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς. Η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες στο 70΄ αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει, παρά τις 2-3 τεράστιες ευκαιρίες που είχε προς το τέλος. Πρώτη νίκη για Ατρόμητο και Λεβαδειακό.

ΤΟΥΜΠΑ Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μέτριος και είχε μόνο την καλή ευκαιρία του Κουλούρη στο 8΄ οταν απέκρουσε το πλασέ του ο Ζίβκοβιτς. Στην επανάληψη ο Πέλκας σέντραρε απο αριστερά όμως ο Τζαλμά αστόχησε με δεξί πλασέ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, στο 51′. Δέκα λεπτά μετά η Ξάνθη έχασε με τη σειρά της ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ. Μετά από κλέψιμο η μπάλα έφτασε στον Νιέτο απο αριστερά, εκείνος χωρίς πίεση απο το ύψος του πέναλτι αστόχησε με αριστερό πλασέ. Η Ξάνθη ανέβαινε συνεχώς μέχρι το 70′.

xanthiu2

Τότε ο Λάζιτς αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη απο τον Βάτσιο, για αγκωνιά στο Τζαβέλλα. Ο Δικέφαλος με το αριθμητικό πλεονέκτημα έφτασε πολύ κοντά στο γκόλ. Στο 83΄ ο Ροντρίγκες αστόχησε με σουτ από τα 7 μέτρα ανενόχλητος. Στο 92′ πάλι ο Ροντρίγκες δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή σε απόσταση αναπνοής απ΄την εστία και έσωσαν οι αμυντικοί της Ξάνθης, η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό.

Η απώλεια της νίκης σήμερα για τον ΠΑΟΚ γίνεται πιο αισθητή λόγω και της αρχικής αφαίρεσης 3 βαθμών που έχει ο ΠΑΟΚ. Αυτό σημαίνει ότι αν Ολυμπιακός ή ΑΕΚ νικήσουν, ο ΠΑΟΚ θα μείνει 5 βαθμούς πίσω απ΄τον πρώτο ήδη από την 3η αγωνιστική.

peristeri

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος νίκησε για πρώτη φορά φέτος στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Σκόρερ ο Ούμπιδες με αριστερή βολίδα έξω απ΄την περιοχή. Αποβλήθηκε ο Ιγκλέσιας στο 76΄για τον Αστέρα που έχει 3/3 ήττες.

levadeiakos

ΛΙΒΑΔΕΙΑ Ο Λεβαδειακός νίκησε εξαιτίας των ερασιτεχνικών λαθών της άμυνας της Κέρκυρας. Στο 20′ η μπάλα πέρασε κάτω απ΄ το σώμα του τερματοφύλακα Κουτζαβασίλη που πήγε να την πιάσει και κατέληξε στον Τόνι Σίλβα που σκόραρε σε άδειο τέρμα. Στο 30′ νέο λάθος αμυντικού, που έδιωξε την μπάλα πριν την μπλοκάρει ο «επίφοβος» Κουτζαβασίλης, την έστειλε με τάκλιν κατευθείαν πάνω στον Μάντζιο που σκόραρε και αυτός από πλάγια θέση σε κενό τέρμα και 2-0. Μείωσε στο 89′ για την Κέρκυρα σε 2-1 ο Αρναρέλης επίσης σε άδειο τέρμα.