Επική…νίκη που έκανε «μπαμ» σε όλη την Ευρώπη έγραψε ο ΠΑΟΚ στο Βεστφάλεν, καθώς κέρδισε τη Ντόρτμουντ (1-0) .

Του Βαγγέλη Σπυράκη vagspirakis@gmail.com

Τρέλανε την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ. Με γκολ του Μακ, στο 33′, κέρδισε την Ντόρτμουντ και πανηγύρισε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του.

Οτι δεν πέτυχε στην Τούμπα, το έκανε στο Ντόρτμουντ. Ο Ρόμπερτ Μακ, πήρε το «όπλο» του στο 33’ και αξιοποίησε τη μοναδική ευκαιρία που του δόθηκε στο πρώτο ημίχρονο στον ΠΑΟΚ και έβαλε σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος τον Δικέφαλο.

Ο άριστα τακτικά στημένος ΠΑΟΚ, κινδύνεψε ελάχιστα στο πρώτο μέρος από τη νωχελική Ντόρτμουντ, η οποία παρόλα αυτά στις δύο (ουσιαστικά) ευκαιρίες που δημιούργησε στα πρώτα 45’ είχε ισάριθμα δοκάρια.

Στο 10’ οι παίκτες του Τόμας Τούχελ άλλαξαν ωραία τη μπάλα, με τον Καγκάβα να είναι ο τελικός αποδέκτης αυτής το σουτ του όμως, κόντραρε στα σώματα των παικτών του ΠΑΟΚ και κατέληξε στο δοκάρι του Γλύκου.

Οι παίκτες του Γερμανικού συλλόγου, όπως ήταν λογικό είχαν την υπεροχή την κατοχή της μπάλας, με τον ΠΑΟΚ να περιμένει στο μισό γήπεδο, δίχως ωστόσο να νιώθει και έντονα την απειλή των γηπεδούχων.

Στο 26’ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Τζαβέλλα, το γκολ του ωστόσο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Επτά λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Δικεφάλου, άλλαξαν ωραία τη μπάλα, αυτή έφτασε στα πόδια του Μυστακίδη, με τον νεαρό άσο να βγάζει εξαιρετική κάθετη μπαλιά, την οποία αξιοποίησε ο Μακ, με τον Σλοβάκο να αποφεύγει και τον Βάιντενφέλερ και με πλασέ από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και τους 5.000 οπαδούς του ΠΑΟΚ στα… ουράνια.

Η τελευταία απειλή, της Ντόρτμουντ, ήταν στο 42’ με τον Μυστακίδη να χάνει τη μπάλα, από τον Γιανουζάι, ο Ελβετός δοκίμασε το πόδι του, ο Γλύκος έδιωξε, με τον Ρόις στην εξέλιξη της φάσης να σημαδεύει για δεύτερη φορά το δοκάρι της εστίας του Ελληνα πορτιέρε.

«Σωτήρας» ο Γλύκος

Το σκορ του ημιχρόνου, δεν άφηνε περιθώρια στους γηπεδούχους. Ο Τόμας Τούχελ, έριξε στη «μάχη» με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τους Μικιταριάν και Βάιγκλ. Η Ντόρτμουντ, μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης, είχε δημιουργήσει τρεις κλασσικές ευκαιρίες (με τους Μικιταριάν (47’) και Καγκάβα(52’)) για γκολ με τον Γλύκο, ωστόσο να φωνάζει «παρών» και να διατηρεί το μηδέν στην εστία του.

Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να «παγώσει» – στο μέτρο του δυνατού – το ρυθμό του αγώνα, με την Ντόρτμουντ, ναι μεν να φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή του Γλύκου, ωστόσο από κει και πέρα τις έλειπε το «καθαρό» μυαλό και η σωστή τελική πάσα για να απειλήσει τα καρέ του Δικεφάλου.

Η τύχη, που είχε χρώμα «ασπρόμαυρο» ευνόησε για τρίτη φορά τον Δικέφαλο, αφού στο 76’ ο Ομπαμεγιάνγκ, νίκησε τους πάντες στον «αέρα», όμως το δοκάρι έσωσε και πάλι την εστία του ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων, με τον ΠΑΟΚ να αντέχει μέχρι το φινάλε και να φεύγει από το Βεστφάλεν με ένα τεράστιο και συνάμα ιστορικό διπλό.