Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Χανιώτες, κάτι που μαρτυρά και το τελικό 3-0.

Ο αγώνας από την αρχή είχε φαβορί και οι «ερυθρόλευκοι» το απέδειξαν περιορίζοντας τον Πλατανιά στο μισό γήπεδο. Οι πολλές αλλαγές που είχε στο βασικό του σχήμα ο Πάολο Μπέντο δεν έδειξαν να επηρεάζουν την λειτουργία της ομάδας, αφού οι «ρεζέρβες» του Ποροτογάλου μπήκαν διψασμένοι για ποδόσφαιρο.

Πρώτος απ’ όλους ο Φελίπε Πάρντο. Ο Κολομβιανός θέλησε να αποδείξει στον προπονητή του ότι κάνει λάθος που τον έχει παραγκωνισμένο και μόλις στο 5ο λεπτό πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με γυριστό σουτ. Ο Ολυμπιακός πίεσε τον Πλατανιά ψηλά και κατάφερε να επιβληθεί σε κάθε χιλιοστό του γηπέδου χωρίς να απειληθεί από τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τους ποδοσφαιριστές του Μπέντο να χάνουν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους και την ομάδα του Πλατανιά να αρέσκεται σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Πάρντο να «χτυπήσει» ξανά στο 66’ αυτή τη φορά με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ομάρ Ελαμπντελαουί έκανε το 3-0 με δυνατό διαγώνιο σουτ.

Το σκορ έμεινε τελικά εκεί, με τον Ολυμπιακό να προσφέρει στο κοινό του μια χορταστική εμφάνιση. Στα θετικά για την ομάδα του Πειραιά ήταν η… επιστροφή του Πάρντο, που έδειξε έτοιμος να προσφέρει, η χρησιμοποίηση του Ραμαό, αλλά και η εμφάνιση του Καρντόσο, που αν και δεν σημείωσε κάποιο τέρμα, έδειξε ότι είναι ένας επιθετικός που ξέρει να κάνει τη… δουλειά.