Ο Ολυμπιακός, με την παλιά καλή συνταγή που λέγεται άμυνα, πέτυχε την τέταρτη νίκη του στη EuroLeague.

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν στους 52 πόντους την Μπαρτσελόνα, την ανάγκασαν στη χειρότερή της επίδοση για φέτος κι αυτό ήταν αρκετό.

Το τελικό 59-52 δείχνει ξεκάθαρα ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν στο παρκέ για να διασκεδάσουν, αλλά για να κερδίσουν με κάθε τρόπο τους Καταλανούς και τα κατάφεραν.

Πέραν του Σπανούλη, που είχε 15 πόντους, ουδείς άλλος παίκτης του Ολυμπιακού είχε διψήφιο αριθμό πόντων, όλοι όμως πήραν εξαιρετικό βαθμό στην άμυνα κι αυτό έφτανε. Αγωνιστικά, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δύο φορές που πλησίασε, ανέλαβε δράση ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Εβαλε 8 συνεχόμενους πόντους στο τέλος του τρίτου και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και επί της ουσίας έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των Καταλανών να γυρίσουν το ματς. Εστω κι αν υπήρχαν 8 λεπτά για το τέλος, ήταν ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός δεν πρόκειται να χάσει τον έλεγχο του ματς, κάτι που όντως έγινε.