Για ακόμη μια φορά, ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να φύγει με το… χαμόγελο από τα «Πηγάδια» καθώς σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Ξάνθη.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Ξάνθη και Λεβαδειακό τα είχε όλα: γκολ, ευκαιρίες, ανατροπή, πέναλτι, αποβολή. Το μόνο που δεν είχε ήταν νικητή!

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ξεκάθαρη κυρίαρχος στο παιχνίδι και αυτή ήταν η Ξάνθη, η οποία πίεσε πολύ τον Λεβαδειακό, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε σε μια από αυτές να σκοράρει. Αυτή ήρθε στο 18′ όταν ο Καρυπίδης βρήκε την μπάλα πάνω στην κίνηση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την έστειλε στα δίχτυα του Βερέμκο κάνοντας το 1-0

Ματσάρα στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τον Λεβαδειακό αλλά συνεχίστηκε ιδανικά. Στο 50΄ ο Ουόν αποβλήθηκε βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και αυτή η εξέλιξη, σε συνδυασμό με την καταιγιστική απόδοση της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε πως θα είναι καταλυτική για να γίνει εύκολη η νίκη των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, ο Λεβαδειακός κατάφερε με δέκα παίκτες να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 και να πάρει προβάδισμα.

Στο 63′, ο Γιακουμάκης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεν έπιασε την κεφαλιά από κοντά, ο Ζαρόπουλος απέκρουσε και ο Μπεν με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατζαγκούν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάντζιος έπιασε το πλασέ πάνω στην κίνηση και νίκησε τον Ζαρόπουλο για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Λεβαδειακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και έμοιαζε να κρατάει τη νίκη στα χέρια του, αλλά μια φάση ήταν αρκετή για να ισοφαρίσει η Ξάνθη. Στο 83′, ο Λουσέρο βρήκε τον Τριάδη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος επιχείρησε να αποφύγει τον Βερέμκο και ανατράπηκε από αυτόν, με τον Μάνταλο να δίνει πέναλτι και κίτρινη στον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού. Ο Λουσέρο εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.