Η Φενερμπαχτσέ έκανε το 1-0 στη σειρά με τη Ρεάλ, επικρατώντας με σκορ 75-69, έχοντας ηγέτη τον Κώστα Σλούκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε να βάλει… φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο, στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα», αλλά εκεί ο Έλληνας γκαρντ πήρε τη Φενερμπαχτσέ από το… χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 75-69, κάνοντας το 1-0 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να παίρνει… μπρος λίγο πριν από το τέλος και να το κλείνει με το υπέρ της 15-11. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και έτσι οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (41-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε μία… άλλη Ρεάλ στο παρκέ. Μέσω της πολύ καλής τους άμυνας οι παίκτες του Λάσο ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά, ενώ με πρωταγωνιστή τον Νοσιόνι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (51-52), με τον Κάλινιτς να διαμορφώνει στο τέλος το 53-52. Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, ώσπου ο Σλούκας με ένα προσωπικό του… σόου έδωσε προβάδισμα ασφαλείας (61-55) στη Φενέρ, ενώ ο ίδιος συνέβαλε στο +9 (67-58), περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 75-69.