H «βασίλισσα» κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης, καθώς κέρδισε με 3-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) τη Σεβίλη στο Τρόντχαϊμ της Νορβηγίας.

Κόντρα στη σκληροτράχηλη Σεβίλη, η «βασίλισσα» πέτυχε μεγάλη ανατροπή και επικρατώντας 3-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ. Η Ρεάλ, χωρίς τους Ρονάλντο και Μπέιλ, ενώ βρέθηκε να χάνει με 1-2 έως το 92΄, αρνήθηκε να «παραδοθεί» και αφού ισοφάρισε στο 93΄, στην παράταση με το γκολ του Καρβαχάλ στο 119΄ επικράτησε με 3-2 της Σεβίλης στο ευρωπαϊκό Super Cup που διεξήχθη στο Τρόντχάϊμ.

Η «βασίλισσα», όπως και το 2014 στο Κάρντιφ, νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε δύο χρόνια τους Ανδαλουσιάνους και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν και τρίτο στην ιστορία της στη διοργάνωση. Αγωνιστικά, με το φοβερό σουτ του Μάρκο Ασένσιο έξω από την περιοχή, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 21΄, αλλά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου οι Ανδαλουσιάνοι έφτασαν στην ισοφάριση. «Δράστης» στο 41΄ ο Φράνκο Βάσκες με σουτ μέσα από την περιοχή.

002420

Η Σεβίλη ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και με το πέναλτι του Κονοπλιάνκα στο 72΄(το κέρδισε ο Βιτόλο από τον Ράμος) ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό και προηγήθηκε με 2-1. Την τελευταία λέξη στο ματς, όμως, είχε ο Σέρχιο Ράμος, ο οποίος διόρθωσε το λάθος που έκανε στο 72΄ και με κεφαλιά σε άδεια εστία στο 93΄ έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, όπου τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμη περισσότερο για τη Σεβίλη, καθώς στο 93΄ ο Κολοτζιέτζακ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε. Το ματς εξελίχθηκε σε μονόλογο των «μερένγκες», που έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκαν στο 119΄ με το υπέροχο γκολ του Καρβαχάλ.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/h0Sbn2XAKG0″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>