Σε… τροχιά προημιτελικών Ευρωλίγκας βρίσκεται η εντυπωσιακή Μπάμπεργκ, η οποία… γονάτισε με 74-70 την Μπαρτσελόνα, με το αποτέλεσμα αυτό να συμφέρει τον Ολυμπιακό!

Η εξαιρετική Μπάμπεργκ απέδειξε ξανά πως η πορεία της στην Euroleague δεν είναι τυχαία, νικώντας και την Μπαρτσελόνα (74-70), αποτέλεσμα που θεωρητικά βολεύει τον Ολυμπιακό, αν και η Γερμανική ομάδα έχει κερδίσει τους »ερυθρόλευκους».

Από πολύ νωρίς, η Μπάμπεργκ έδειξε στους Καταλανούς πως η κατάσταση θα είναι… ζόρικη στη Γερμανία. Η Μπαρτσελόνα, με πρωταγωνιστή τον Ντόελμαν (7π.) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 13-17, αλλά η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους παίκτες του Τρινκιέρι. Με το σκορ στο 18-24, η Μπάμπεργκ ξεκίνησε σερί που σταμάτησε στο 10-0 (28-24) και με οδηγό το Χάρις είχε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (35-32).

Επιβλητικό ήταν το ξεκίνημα της Μπάμπεργκ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 26′ είχε προβάδισμα 9 πόντων (50-41). Περπέρογλου και Τόμιτς μείωσαν, ενώ ο Βεζένκοφ πέτυχε σημαντικό τρίποντο για το 53-48. Ετσι, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να… μαζέψει τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου (53-50).

Mε… ψυχρό αίμα, ο Ζήσης ευστόχησε σε τρίποντο για το 60-52 στο 33′ και δύο λεπτά αργότερα ο Μίλερ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (64-54). H Μπαρτσελόνα δεν είχε.. απαντήσεις και οι παίκτες του Τρινκιέρι καθάρισαν το ματς (68-54 στο 38′). Παρά την ύστατη προσπάθεια των «μπλαουγκράνα», οι πρωταθλητές Γερμανίας πήραν τη νίκη με σκορ 74-70.

Έφτασε στην πηγή

Μετά από πέντε παιχνίδια που έφτασε στην νίκη, χωρίς όμως να… την γευτεί…., η Νταρουσάφακα επικράτησε με 69-66 του Ερυθρού Αστέρα, και πανηγύρισε την πρώτη της ροζ φύλλο νίκη στο Top 16.

Με πρώτο σκόρερ τον Ερντέν (14 π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Γιαγκμούρ και Αρσλάν (10 πόντους έκαστος), η Νταρουσάφακα επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα (69-66), καθώς οι Σέρβοι του καλού Κίνσεϊ (16π.), δεν έπαιξαν με συγκέντρωση στα τελευταία καθοριστικά λεπτά.