Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Αστέρα Τρίπολης, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας!

Αν κι έπαιξε με τη φωτιά, εν τέλει το «τριφύλλι» επικράτησε 3-1 του Αστέρα Τρίπολης και σκαρφάλωσε στην κορυφή. Οι «πράσινοι» ήταν εμφανώς καλύτεροι, παρότι ήταν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια στο Βίγκο την Πέμπτη, ενώ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς, στα 23’’(!), με τον Μπεργκ. Ο Λεντέσμα στο 39′ διπλασίασε με πέναλτι τα τέρματα των γηπεδούχων, και με το 2-0 οι παίκτες του Στραματσόνι πήγαν στα αποδυτήρια για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

201914

Στην επανάληψη, παρά το ότι οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες στο 56’ όταν αποβλήθηκε για φτύσιμο στον Κουτρουμπή ο Φαρίνια, δεν το έβαλαν κάτω, εκμεταλλεύτηκαν τις πράσινες αδράνειες και την κούραση, μείωσαν με πέναλτι του Ιωαννίδη στο 67’ (το έκανε ο Ιβανόφ πάνω στον Τσουκαλά), ενώ έχασαν και την ευκαιρία να σοκάρουν τη Λεωφόρο, προτού τελικώς με νέα εκτέλεση του Λεντέσμα από την άσπρη βούλα (88’) κλειδώσει το τρίποντο για την ομάδα του Στραματσόνι.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/YdA0T27IM54″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>