Ιστορία γράφτηκε στη Βεστφαλία. Η Ντόρτμουντ επικράτησε 8-4 της Λέγκια, στο πιο παραγωγικό ματς ever στο Champions League. «Διπλό» πρόκρισης για Γιουβέντους, πέρασε στην επόμενη φάση και η Λέστερ.

Στο «Signal Iduna Park» έμελλε να σπάσει το ρεκόρ με τα περισσότερα γκολ, το οποίο είχε επιτευχθεί στο Μονακό-Λα Κορούνια (8-3) πριν από 13 χρόνια.

Ρεκόρ συνιστά και το 5-2 στο ημίχρονο το οποίο έγινε σε 32 λεπτά. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο Μονακό-Λα Κορουνία, όμως τα 7 τέρματα σημειώθηκαν στο 45λεπτο.

<script src=»//cdn.playwire.com/bolt/js/zeus/embed.js» data-config=»//config.playwire.com/21772/videos/v2/5231814/zeus.json» data-width=»100%» data-height=»100%» type=»text/javascript» charset=»utf-8″></script>

Από εκεί και πέρα, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Σεβίλης και «κλείδωσε» την πρόκριση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το 2-1 από τη Λισαβόνα, εξασφαλίζοντας επίσης την πρόκρισή της.

Η Μονακό νίκησε 2-1 την Τότεναμ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας τους Άγγλους εκτός συνέχειας.

Πρόκριση και για τη Λέστερ που επικράτησε με 2-1 της Μπριζ.