Οι «πράσινοι», αν και επέστρεψαν από το -16, στο τελευταίο πεντάλεπτο έκαναν τα… πάντα λάθος και έδωσαν στον Ερυθρό Αστέρα την ευκαιρία να νικήσει 72-66, φράζοντας το δρόμο του Παναθηναϊκού προς την τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός είχε το ματς στο χέρι του στη «Χάλα Πιονίρ». Ειδικά όταν επέστρεψε από το -16. Τα ελληνικά συνθήματα και η εχθρική ατμόσφαιρα φάνηκε να επηρεάζουν τους «πράσινους», που κρατήθηκαν σε επαφή με το σκορ στην αρχή του παιχνιδιού χάρη στον εκπληκτικό Κένι Γκάμπριελ (23 πόντους) και τον Μάικ Τζέιμς.

Εν συνεχεία οι παίκτες του Πασκουάλ έβγαλαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, και παρά την ανοχή των διαιτητών στο υπέρ το δέον σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, 55-56 στο 29’, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έκαναν μαντάρα. Είχαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις με το σκορ στο 64-63 και εν συνεχεία πλήρωσαν τις τρεις συνεχόμενες κακές άμυνες στον Μάρκο Σιμόνοβιτς, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να ξεφύγει με 70-63 ένα λεπτό πριν από το τέλος του ματς. Αφού έφτασε σε αυτό το σημείο δεν γινόταν να το γυρίσει και τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα με 72-66.

Το μόνο… θετικό της βραδιάς, το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε το +11 του ΟΑΚΑ και θα βάλει από κάτω τους «ερυθρολεύκους», αν τυχόν ισοβαθμίσουν στο φινάλε. Όσο για την τετράδα, προς το παρόν δύσκολα η ελληνική ομάδα θα πλασαριστεί, καθώς υποχώρησε στο 11-9 και με δεδομένο ότι η Φενέρμπαχτσε (που είναι 4η αυτή τη στιγμή) σκαρφάλωσε στο 13-9 και «υπερτερεί» σε τυχόν ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμσον 6, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 13 (1), Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 4, Γιόβιτς 7 (8 ασ.), Κούζμιτς 10 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 5 (1).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 19 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 23 (5), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 2.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/SofXUEwymJ0″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>