Η Γαλατάσαραϊ έφτασε κοντά σε μία τεράστια νίκη, αλλά η Φενέρμπαχτσε στο τέλος πάτησε το… γκάζι και επικράτησε 85-80, για να ανέβει στο 13-7!

Το σύνολο του Αταμάν ήταν μπροστά και μάλιστα με διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο οι πρωταθλητές Τουρκίας καθάρισαν το παινχίδι.

Η «Τσιμ Μπομ» ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προκαλέσει πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους και με κρεσέντο έξω από τα 6,75 μ. πήρε σημαντική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο 8 πόντων (27-19). Το σκηνικό δεν άλλαξε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να φτάνει τη διαφορά στους 13 πόντους (54-41) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Όμως, τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Βέσελι και Ντίξον πήραν… μπροστά και με επική άμυνα η Φενέρ έφτασε στους 2 πόντους τη διαφορά (66-64) και η τελευταία περίοδος ήταν… θρίλερ. Ο Ντίξον ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα (82-80) στα «καναρίνια» με τρίποντο 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και στη συνέχεια οι βολές του Ντατόμε έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-54, 64-66, 85-80.