Υπερκυπελλούχος Ιταλίας η Μίλαν. Νίκησε στο Κατάρ τη Γιουβέντους (4-3 στα πέναλτι) και πήρε τον πρώτο τίτλο εδώ και πέντε χρόνια. Ήρωας πάλι ο Ντοναρούμα.

Στο στάδιο Γιασίμ Χαμάντ της Ντόχα, το λιμάνι του Περσικού κόλπου, η Μίλαν άντεξε στη δοκιμασία του κανονικού αγώνα. Στο 18′ ο Κιελίνι έκανε το 1-0 με εναέρια προβολή απο κόρνερ. Ακριβώς 20′ αργότερα, ωραία σέντρα του Σούσο, γυριστή κεφαλιά του Μποναβεντούρα και 1-1. Η Γιούβε ήταν καλύτερη απ΄ τη Μίλαν δημιουργικά, όμως η άμυνα των «rossoneri» αναχαίτισε επιτυχώς τους κινδύνους. Παρέμεινε η ισοπαλία μέχρι και τα 90′ και ο χρόνος παρατάθηκε. Η παράταση όμως ήταν άκαρπη και ο τίτλος θα κρίνονταν στα πέναλτι.

Ο Μπουφόν έπιασε το πρώτο πέναλτι του Λαπαντούλα. Ο Μάντζουκιτς δοκάρι και έξω στο δεύτερο πέναλτι της Γιουβέντους. Στη συνέχεια η Μίλαν έβαλε 3 συνεχόμενα και η Γιούβε 2. Ο Ντοναρούμα με δυναμική απόκρουση απέτρεψε το γκολ στο πέμπτο πέναλτι του Αργεντινού Ντιμπάλα. Ήρθε λοιπόν ο Πάσαλιτς και ευστόχησε για το 4-3 στα πέναλτι για τη Μίλαν. Ο παρά δυο μήνες 18άχρονος Ντοναρούμα έκανε σπουδαίες επεμβάσεις και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Θυμίζουμε πως 2 μήνες πριν, έκανε την απόκρουση της χρονιάς στο 96ο λεπτό στο ματς Μίλαν-Γιουβέντους 1-0 στο πρωτάθλημα.

15591619

Λύτρωση για τους «rossoneri» που περίμεναν πεντέμισι χρόνια για να πάρουν κάποιον τίτλο. Στις 6/8 του 2011 η Μίλαν (με προπονητή τον Αλέγκρι της τωρινής Γιουβέντους) πήρε το Σούπερ Καπ Ιταλίας με 2-1 εναντίον της Ίντερ.

Η φετινή ήταν η 7η (’88, ’92, ’93, ’94, ’04, ’11, ’16) Supercoppa για τη Μίλαν, που ισοφάρισε τη Γιουβέντους. Ήταν επίσης ο 29ος τίτλος και όπως όλα δείχνουν και τελευταίος τίτλος της Μίλαν υπο την προεδρία του Σίλβιο Μπερλουσκόνι. Το κύπελλο σήκωσε ο υπαρχηγός Αμπάτε, αφού ο capitano Ρικάρντο Μοντολίβο παραμένει εκτός δράσης λόγω κατάγματος κνήμης απο τον Οκτώβριο.

Η Γιουβέντους φέτος, όπως και πρόπερσι στο ίδιο γήπεδο από τη Νάπολι, έχασε στα πέναλτι το τρόπαιο.