«Σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου η ΑΕΚ, μετά το 3-0 κόντρα στον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, το οποίο κέρδισε ο Μάνταλος ύστερα από μαρκάρισμα από τον Μπανανά, ο οποίος αντίκρισε κακώς απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο.

Έκτοτε τα πάντα έγιναν πανεύκολα για τους παίκτες του Χιμένεθ, που «καθάρισαν» ουσιαστικά την πρόκριση με ωραίο γκολ του Αραούχο στο 28ο λεπτό. Η ΑΕΚ δεν χρειάστηκε να πατήσει γκάζι, έπαιζε μεν προσεκτικά αλλά και χαλαρά, την στιγμή που οι Χανιώτες είχαν «παραδοθεί». Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 59ο λεπτό από τον Γιόχανσον ύστερα από κάθετη του Αϊντάρεβιτς.