Του Γιάννη Μαρνέλλου

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Θέλτα με 2-1 στο 81′ και προβλημάτισε μπροστά στο κοινό της. Η αντίπαλος του ΠΑΟ στο Europa League απο τη Γαλικία έδειξε τις αρετές της, αλλά και τις αδυναμίες που της κόστισαν την ήττα στο τέλος. Απέδειξε όμως πως είναι καλύτερη από τον Άγιαξ και τη Σταντάρ, που παίζουν πολύ κακό ποδόσφαιρο αυτήν την περίοδο στα πρωταθλήματά τους. Τεσσάρα η Νάπολι στη Μίλαν με μπόλικη τύχη.

Η Ρεάλ προερχόταν από το εντυπωσιακό 0-3 στην έδρα της Σοσιεδάδ. Φάνηκε όμως από την αρχή ότι απέναντι στη Θέλτα δεν θα πέρναγε τόσο εύκολη βραδιά. Η αμυντική προσήλωση των «Κελτών» μαζί με την επιπολαιότητα των Μπέιλ, Μοράτα και Ασένσιο εμπόδισαν τη Ρεάλ από το να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να παράξει πολλές ευκαιρίες. Μόνο ο Μόντριτς θύμιζε παίκτη της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έκανε κανένα λάθος και απείλησε με τρία μακρινά σουτ, εκ των οποίων το καλύτερο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άλβαρεθ στο 29′. Το πρώτο μέρος έληξε 0-0, με τη Θέλτα να μην απειλεί στην επίθεση εξαιτίας των βιαστικών επιλογών των μεσοεπιθετικών της.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα των δύο ομάδων, αλλά η Ρεάλ προηγήθηκε από λάθος του Άλβαρεθ. Ο τερματοφύλακας της Θέλτα απομάκρυνε λάθος την μπάλα με το χέρι και την έστειλε στον Μόντριτς. Ο Κροάτης από πλαγιά θέση με παράλληλη πάσα έβγαλε τον Ασένσιο μόνο του, αλλά εκείνος φοβήθηκε και ίσα που βρήκε την μπάλα, με τον Άλβαρεθ να διώχνει. Για καλή τύχη της Ρεάλ ο Μοράτα σκόραρε με δυνατό αριστερό πλασέ στο ριμπάουντ και 1-0 στο 60′. Τρία λεπτά μετά ο Μοράτα έχασε το 2-0, αφού μετά από μακρινή μπαλιά του Κρόος έστειλε με το μίτο την μπάλα στο δοκάρι. Η Θέλτα τιμώρησε τη χαμένη ευκαιρία των πρωτευουσιάνων στο 67′. Η αδιόρθωτη άμυνα της Ρεάλ δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την αντεπίθεση της Θέλτα. Ο Γκουιντέτι από πλαγιά αριστερά της περιοχής και ανάμεσα σε Βαράν και Ράμος έστρωσε την μπάλα στον Ορεγιάνα που με δεξί κοντρόλ και αριστερό πλασέ στο όριο της περιοχής νίκησε τον Κασίγια, που είχε τραβηχτεί έξω από την εστία του και έκανε το 1-1 μόλις στη δεύτερη τελική της ομάδας του στην εστία.

14125096 1097399310296627 7553123945281711464 o

Η Ρεάλ πλέον αναγκάστηκε να ανεβάσει την ομάδα της ψηλότερα για να πιέσει τη Θέλτα και να κλέψει την μπάλα. Η πίεση απέδωσε και ο νεοεισελθών Βάσκες έστρωσε την μπάλα στον επερχόμενο Κρόος στα 20 μέτρα από το τέρμα και εκείνος εκτέλεσε άψογα με δεξί συρτό πλασέ και έγραψε το 2-1 με δοκάρι και με μέσα στο 81′ και χάρισε το δεύτερο τρίποντο στη Ρεάλ.

14141968 10151083388029953 6647953304699601800 n

Η Θέλτα έδειξε πως το δυνατό της σημείο είναι η άμυνα, που με την προσθήκη του Αργεντινού Ρονκάλια από τη Φιορεντίνα έγινε καλύτερη από πέρσι. Ο Άλβαρεθ στο τέρμα έχει κακό βολέ αλλά έχει καλά αντανακλαστικά. Ο Νολίτο, που ήταν ο καλύτερος της Θέλτα, έφυγε για τη Μάντσεστερ Σίτι και ο Γκουιντέτι που τον αντικατέστησε δεν βρίσκεται στο επίπεδό του. Η επιθετική αδυναμία της Θέλτα φάνηκε και στην πρώτη αγωνιστική, όταν απέτυχε να σκοράρει απέναντι στη νεοφώτιστη Λεγανιές και μάλιστα έχασε 0-1 στο 75′. Η Θέλτα ειναι γενικώς αργή ομάδα, αλλά οι πλάγιοι εξτρέμ Ορεγιάνα και Μπονγκόντα αποτελούν εξαίρεση και είναι οι καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι παίκτες των «γκαγιέγκος». Ίσως ο ΠΑΟ πρέπει να αντιμετωπίσει τη Θέλτα όπως εκείνη τη Ρεάλ σήμερα, δηλαδή με αμυντικό παιχνίδι και αντεπιθέσεις.

Στα υπόλοιπα ισπανικά ματς η Βαλένθια έχασε 1-0 από την Εϊμπάρ παίζοντας ξανά πολύ άσχημα, ενώ η Σοσιεδάδ Σαν Σεμπαστιάν πέρασε εύκολα από την Παμπλόνα στο βάσκικο ντέρμπι κερδίζοντας με 0-2 την Οσασούνα. Λεγανιές-Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 0-0.

14102589 1252346174838045 8796980186440678512 n

Στην Ιταλία η Νάπολι νίκησε με 4-2 τη Μίλαν, με το σκορ να αδικεί λίγο τους «ροσονέρι». Η Νάπολι προηγήθηκε στο 18′ με τον Μίλικ να σκοράρει σε κενή εστία, αφού πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ στο δοκάρι του Ινσίνιε. Ο ίδιος στο 33′ έγραψε το 2-0 με κεφαλιά. Η Μίλαν αντέδρασε και έβαλε δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 51′ ο Νιάνγκ μείωσε με δύσκολο γκολ και ο Σούσο στο 55′ ισοφάρισε σε 2-2 και αυτός με ριμπάουντ από σουτ του Μποναβεντούρα. Ο Καγιεχόν στο 74′ έκανε το 3-2 και ο Κούτσκα της Μίλαν αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο επόμενο λεπτό για διαμαρτυρία. Η Μίλαν πάλεψε για το 3-3, αλλα έχασε και τον Νιάνγκ με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία στο 88′. Στο 94′ το σκορ έγινε 4-2, με τον Ρομανιόλι να βάζει αυτογκόλ, μην μπορώντας να διώξει το σουτ του Ινσίνιε.

Νωρίτερα η Γιουβέντους νίκησε πάλι τη Λάτσιο στη Ρώμη με 0-1, με γκόλ του Κεντίρα στο 66′, και έκανε το 2/2. Ήταν η τέταρτη σερί νίκη της Γιούβε μέσα στην έδρα της Λάτσιο σε πρωτάθλημα-κύπελλο, χωρίς να δεχτεί γκολ σε κανένα απο αυτά.