Με τρομερή ανατροπή στο 2ο ημίχρονο, η Σεβίλη νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό της Βασιλείας και κατέκτησε το τρόπαιο του Europa League για 5η φορά στην ιστορία της και 3η σερί!

Επιμέλεια: Βαγγέλης Σπυράκης elefenet@gmail.com

Για τρίτη διαδοχική χρονιά, η Σεβίλη κατέκτησε το Europa League. Αυτή τη φορά, με ανατροπή κόντρα στη Λίβερπουλ (3-1), που δεν εμφανίστηκε ποτέ στo β’ ημίχρονο. Οι Ανδαλουσιανοί, παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 1-0 από τη Λίβερπουλ, χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Στάριτζ, γύρισαν… τούμπα το ματς και επικράτησαν 3-1, κατακτώντας το τρόπαιο. H Σεβίλη με την κατάκτηση του τροπαίου εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους του Champions League, ενώ έφτασε στα 5 τρόπαια και έφτιαξε… διαφορά από Λίβερπουλ, Ίντερ και Γιουβέντους που έχουν από 3. Μάλιστα, αυτά τα 5 τρόπαια η Σεβίλη τα έχει κατακτήσει σε ισάριθμους τελικούς (2006, 2007, 2014, 2015, 2016), επίδοση που αποτελεί ρεκόρ! Από την άλλη μεριά, η Λίβερπουλ μένει εκτός Ευρώπης, αφού στην Πρέμιερ Λιγκ τερμάτισε στην 8η θέση.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι Άγγλοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 12΄ απείλησαν τους Ανδαλουσιάνους, όταν ο Ντανιέλ Καρίσο έκανε χέρι στην περιοχή, αλλά ο Γιόνας Έρικσον δεν έδωσε πέναλτι.

Ο Σόρια στο 25′ σταμάτησε τον Ντάνιελ Στάριτζ σε τετ-α-τετ, από εξαιρετική μπαλιά του Λαλάνα, ενώ στο 32′ απείλησε για πρώτη φορά η Σεβίλη, με το «ψαλιδάκι» του Κεβίν Γκαμεϊρό να περνά λίγο άουτ.

Στο 35′ λεπτό ο Στάριτζ άνοιξε το σκορ στον τελικό για τη Λίβερπουλ, καθώς ο Νταβίντ Σόρια δεν ήταν εύκολο αυτήν τη φορά να τον σταματήσει.

Η ανατροπή…

Απόλυτος αιφνιδιασμός για τη Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Σεβίλη ισοφάρισε σε 1-1 μόλις 17 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα! Ο Κεβίν Γκαμεϊρό ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια («ποδιά» στον Αλμπέρτο Μορένο) και γύρισμα του Μαριάνο από δεξιά.

Ο Γκαμεϊρό έφτασε τα 8 γκολ στη διοργάνωση και λίγο έλειψε δύο λεπτά αργότερα να σκοράρει ξανά, καθώς ο Γάλλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Στεφάν Μινιολέ, αλλά ο Κόλο Τουρέ με εντυπωσιακό τάκλιν γλίτωσε τους «κόκκινους» από δεύτερο γκολ σε 3 λεπτά.

Η Λίβερπουλ μετά την ισοφάριση τα… έχασε και στο 64′ μετά από φανταστική συνεργασία των Μπανέγα και Βιτόλο, ο Κόκε έκανε το σουτ και 1-2.

Ο Κόκε στο 70′ σκότωσε τους Άγγλους όταν έγραψε το τελικό 3-1!

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/TUpJ1kxF5vQ» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>