Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την άμυνα «με τα μάτια» που έπαιζε η ομάδα του Σφαιρόπουλου και επικράτησαν δίκαια με 82-68.

Στη φετινή EuroLeague απαγορεύεται να υποτιμήσεις οποιονδήποτε αντίπαλο. Μπορεί να υπάρχουν ματς που είσαι το φαβορί, που υπερτερείς, επειδή διαθέτεις μεγαλύτερη εμπειρία, προσωπικότητες παικτών, χημεία και ομοιογένεια, ισχύ σαν ομάδα, το… βάρος στη φανέλα, αλλά ο φετινός μαραθώνιος στη διοργάνωση ανατρέπει τα πάντα.

Η κούραση παίζει σημαντικό ρόλο και επηρεάζει όλες τις ομάδες ανεξάρτητως δυναμικότητας. Είναι λογικό και ο Ολυμπιακός να μην ξέφευγε από τον κανόνα, ειδικά από τη στιγμή που δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή, έχοντας νοκ-άουτ ταυτόχρονα το «βασικό» του «4άρι», τον Γιώργο Πρίντεζη, και τον «δεύτερο» πλέι-μέικερ του, Ντάνιελ Χάκετ.

Σε συνδυασμό με την κούραση και την φανερή έλλειψη ενέργειας, οι Πειραιώτες στο Μπάμπεργκ πραγματοποίησαν τη χειρότερή τους φετινή εμφάνιση στη EuroLeague και γνώρισαν την ήττα από τη γερμανική ομάδα, η οποία έλεγξε τον ρυθμό για 40 λεπτά.

Από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα η Μπάμπεργκ αγωνιζόταν μια ταχύτητα πάνω σε σχέση με τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση. Οι αργές αντιδράσεις των «ερυθρόλευκων», κυρίως στην άμυνα, έστειλαν τη διαφορά στο +11 (11-0) με το… καλησπέρα.

Προκειμένου να σκοράρει ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να περάσουν 5 αγωνιστικά λεπτά. Δεν άλλαξε όμως την εικόνα της αναμέτρησης, γιατί ο Σπανούλης δεν είχε την παραμικρή βοήθεια από τους υπόλοιπους, απόντος και του Πρίντεζη. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 20 πόντους, αφού ο Κοσέρ και ο Μέλι έβρισκαν συνεχώς ανοιχτή την άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Με μόλις 4 ασίστ και 2/12 τρίποντα στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα μικρό θαύμα. Έκλεισε το χάντικαπ έως και τους εννιά πόντους αλλά η Μπάμπεργκ πάτησε γκάζι μετά το 35′ κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Ζήσης 9 (1/6 τριπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1 τριπ., 7 ασ.), Βερεμένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 4, Αθηναίου.