O Ολυμπιακός στο χειρότερό του παιχνίδι αμυντικά φέτος στην Ευρωλίγκα έχασε με κάτω τα χέρια από την Αρμάνι Μιλάνο με 99-83. Η Αρμάνι σκόραρε με όποιον τρόπο επιθυμούσε, αφού οι παίκτες του Ολυμπιακού άφησαν την καλή τους άμυνα στον Πειραιά και η νίκη των Ιταλών με 99-83 ήταν απολύτως δίκαιη. Οι Πειραιώτες δεν έπαιξαν καλά, ήταν άστοχοι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη περίοδο. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση, οι ψηλοί Μπιρτς και Μιλουτίνοφ το ίδιο κι έτσι το σκορ ήταν 10-19 στο 8′. Κλειδί σε αυτό το διάστημα ήταν τα 8 επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο πάντως η κατάσταση άλλαξε άρδην. Η Αρμάνι ήταν αυτή που σκόραρε σε δεύτερες επιθέσεις, οι ΜακΛιν και Ντράγκιτς σκόραραν με ευκολία κι έτσι το προβάδισμα άλλαξε σε 37-30. Οι Πειραιώτες έκλεισαν τουλάχιστον καλά το ημίχρονο και ισορρόπησαν το σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες συμβάδιζαν. Από τη μία ο Μάντζαρης με 3/3 τρίποντα και από την άλλη οι Ιταλοί σκόραραν με ευκολία οπότε το τρίποντο του Νταβίντ Πάσκολο τους έβαλε μπροστά με 6 πόντους διαφορά 67-61.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και ήταν καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο. Ο Πάσκολο σκόραρε με όποιο τρόπο ήθελε απέναντι στην κακή άμυνα των Πειραιωτών ενώ στην άλλη πλευρά υπήρχαν βιαστικές επιλογές και λάθη 79-72,. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη συνέχεια παρέδωσαν πνεύμα, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της με το άκουσμα της κόρνας της λήξης 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-41, 67-61, 99-83

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/cFDFjcZE1Vw» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>