Σημαντική νίκη με σκορ 3-0 πήρε ο Λεβαδειακός στον εντός έδρας αγώνα του κόντρα στον Ηρακλή.

Οι Βοιωτοί, έπειτα από ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο, κατάφεραν να πατήσουν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και να πανηγυρίσουν τη νίκη χάρη σε γκολ των Γιακουμάκη, Σίλβα και Μάντζιου. Με τη νίκη τους αυτή έχουν φέρει σε δύσκολη βαθμολογικά θέση τον «Γηραιό».

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο σημείωσαν πρώτοι γκολ στο 20ό λεπτό με τον Λουκίνα, ωστόσο το οφσάιντ που καταλόγισε ο Καραϊσαρίδης ήταν μια λανθασμένη απόφαση που ξεσήκωσε τον πάγκο του Ηρακλή.

Ο Λεβαδειακός θέλησε να αντιδράσει μετά από αυτή τη φάση, πήρε τα ηνία του αγώνα, όμως οι ποδοσφαιριστές του Ντόστανιτς δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο καλό από άποψη ποιότητας, ειδικά μετά το 70′, όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τους βαθμούς της νίκης.

Τελικά, οι ποδοσφαιριστές του Λεβαδειακού είδαν την προσπάθειά τους να ανταμείβεται αρχικά στο 72′, όταν ο Γιακουμάκης με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, έπειτα με την κεφαλιά του Σίλβα τρία λεπτά αργότερα, όταν και διπλασιάστηκαν τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάντζιος στο 88′ όταν σκόραρε σε κενή εστία, έπειτα από λάθος των Χουάντερσον και Ζιαμπάρη.