Του Βασίλη Διαμαντάκη

Το Σικάγο υπήρξε η αυτοκρατορία της δεκαετίας του 1990 με τα 6 πρωταθλήματα. Εδώ και είκοσι ολόκληρα χρόνια παλεύει για να μπαίνει στα πλέι-οφ και τίποτα παραπάνω. Το ίδιο επιδιώκει και φέτος. Οι Μπουλς, χωρίς τον Ρόουζ που τραυματίστηκε για άλλη μια φορά στον αγκώνα, και μένοντας πίσω με 14 πόντους ολόκληρους διαφορά, κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη απέναντι στο Χιούστον με 103-100, παραμένοντας την ύστατη ώρα σε τροχιά πλέι-οφ.

Οι Ταύροι πάντως στο τέλος πήγαν να χάσουν τα πάντα μέσα από τα χέρια τους αφού με 45 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 99-91, αλλά στη συνέχεια τα έκαναν όλα λάθος. Mε συνέπεια στο φινάλε του αγώνα οι Ρόκετς να έχουν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Trevor Ariza αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο ακριβώς με τη λήξη του αγώνα.

Η νίκη ήταν πέρα για πέρα δίκαιη για τους Μπουλς, οι οποίοι τόσο στην πρώτη περίοδο, όταν έκαναν το 13-4 εναντίον τους σε 24-24, όσο και στη δεύτερη, όταν έκαναν το 39-31 εναντίον τους σε 52-52, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο όταν επέστρεψαν από το -14, 71-57, στην τρίτη περίοδο, δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Και στο τέλος δικαιώθηκαν, παίρνοντας μια από τις νίκες τους της χρονιάς.

Ηγέτης των Μπουλς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό ο Nikola Mirotic με 28 πόντους με 5/10 τρίποντα, με τον Jimmy Butler να τον ακολουθεί με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον Doug McDermott να έχει 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Pau Gasol να έχει 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους Ρόκετς o James Harden είχε 24 πόντους και 8 ασίστ, ο Patrick Beverley 22 πόντους και 7 ασίστ και ο Michael Beasley 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Dwight Howard ήταν άφαντος μένοντας στους 7 πόντους και τα 13 ριμπάουντ.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/QRnvkVjkZb0″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>