Του Βασίλη Διαμαντάκη

Οι Θάντερ, μετά το διασυρμό τους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς από τους Σπερς μέσα στο Σαν Αντόνιο, γύρισαν αποφασισμένοι αυτήν τη φορά να παίξουν το μπάσκετ που μπορούν. Και τα κατάφεραν με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο απέναντι στους 5 φορές πρωταθλητές του ΝΒΑ.

Με άμυνα-ατσάλι και επίθεση-φωτιά επιβλήθηκαν στο τελευταίο -κυριολεκτικά- δευτερόλεπτο με 98-97 ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στα επόμενους αγώνες, αρχής γενομένης από τα δυο επόμενα παιχνίδια της Οκλαχόμα στην έδρα της.

Με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του παιχνιδιού και το σκορ στο 98-97 για τους Θάντερ, ο Dion Waiters έκανε την επαναφορά από την πλάγια γραμμή. Με την παράβαση των 5 δευτερολέπτων όμως να πλησιάζει επικίνδυνα, ο γκαρντ της Οκλαχόμα φάνηκε να σπρώχνει με τον αγκώνα του τον Manu Ginobili που τον μάρκαρε, με τον Αργεντινό πάντως να πατάει τη γραμμή για μία στιγμή όσο πίεζε, με τους διαιτητές ωστόσο να μη θεωρούν ότι υπάρχει παράβαση.

Ακόμα κι έτσι, πάντως, οι Σπερς μπόρεσαν να έχουν την ευκαιρία τους να πάρουν το ματς, αφού η πάσα του Waiters προς τον Kevin Durant δεν ήταν καλή, με τον Danny Green να κλέβει την μπάλα και τον Tony Parker να ξεκινάει την επίθεση, η οποία κατέληξε σε ένα τρίποντο του Patty Mills από τη δεξιά γωνία, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο, με την Oκλαχόμα να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη.

Oι Russell Westbrook με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά με 11/25 σουτ, και Kevin Durant με 28 πόντους και 7 ριμπάουντ είναι οι σταρ της ομάδας που για άλλο ένα ματς πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Οι Steven Adams με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Serge Ibaka με 12 πόντους και ο Enes Kanter, 12 πόντοι και 8 ριμπάουντ, πρόσφεραν λύσεις στα πιο κρίσιμα σημεία.

Για τους Σπερς, o LaMarcus Aldridge πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 41 πόντους με 15/21 σουτ και 10/10 βολές, αλλά από εκεί και πέρα κανένας, με τον Kawhi Leonard να έχει 14 πόντους με 7/18 σουτ και τον Manu Ginobili 11 πόντους.

Οι Θάντερ φρόντισαν να δείξουν από το ξεκίνημα του αγώνα ότι δεν έχουν σκοπό να πάθουν ό,τι και στον πρώτο αγώνα, ξεφεύγοντας με 17-4 στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας τους βρήκε να προηγούνται με 29-21. Οι Σπερς ωστόσο αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 41-37 στη δεύτερη περίοδο, με την Oκλαχόμα όμως να μην τα χάνει και με τον Kanter να δίνει λύσεις, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 56-53.

Οι Θάντερ μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 75-64. Οι Σπερς αντέδρασαν και μείωσαν σε 77-76 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Αυτό πάντως δεν εμπόδισε την Oκλαχόμα να ανεβάσει άλλη μια φορά τη διαφορά στους 9 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, 85-76, με το Σαν Αντόνιο να επιστρέφει για τρίτη και τελευταία φορά όμως στο παιχνίδι και μάλιστα να έχει στο τέλος την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, την οποία ωστόσο έχασε όταν ο Mills αστόχησε στο τελευταίο σουτ-τρίποντο του αγώνα. Δίνοντας την ευκαιρία στην Οκλαχόμα να πάρει μια τεράστια νίκη με 98-97.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/ZiCm2pxA9aI» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>