Toυ Βασίλη Διαμαντάκη

Οι Καβαλίερς δεν δικαιώνουν τις προσδοκίες κάθε φορά και αυτό το επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο για άλλη μια φορά, καθώς έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια από τους Νετς με 104-95 στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα ότι οι φετινοί τελικοί για να βρεθούν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάθε άλλο παρά εύκολοι θα είναι για την παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς.

Το Μπρούκλιν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την χαλαρότατη αντιμετώπιση των Kαβαλίερς, καταφέρνοντας όχι απλά να μείνει στο παιχνίδι, αλλά να κλείσει τόσο την πρώτη 26-23 όσο και την δεύτερη περίοδο 59-49 έχοντας το προβάδισμα. Και αν στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε 15 πόντους, τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν, αφού οι Καβαλίερς πήραν το προβάδισμα με 83-80.

H τέταρτη περίοδος πήγε πόντο-πόντο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην αφήνει την άλλη να ξεφύγει. Σφίγγοντας την άμυνα κρατώντας μεταξύ άλλων άποντο τον LeBron σε ολόκληρη την τέταρτη περίοδο το Μπρούκλιν, κράτησε χωρίς καλάθι τους Καβαλίερς για έξι ολόκληρα λεπτά καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 14-0 να μετατρέψει το 92-90 εναντίον του σε 104-92 υπέρ του, με τον Jordan McRae απλώς να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 104-95 με τρίποντο στο φινάλε του αγώνα, όταν είχαν πλέον όλα κριθεί.

Κορυφαίος των νικητών Νετς ήταν ο Brook Lopez με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Shane Larkin να προσθέτει 16 πόντους και 7 ασίστ και τον Bojan Bogdanovic 12 πόντους. Για τους Καβαλίερς, o LeBron είχε 30 πόντους με 13/16 σουτ, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Kyrie Irving 13 πόντους αλλά με 6/22 σουτ και ο Kevin Love 11 πόντους αλλά με 5/14 σουτ και 12 ριμπάουντ.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/YDJ5JHJjizE» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>