Με… πάρτι από τα 6,75 γιόρτασε τα 109α γενέθλιά του στην Πόλη ο Παναθηναϊκός.

Έπειτα από 21 «στροφές» στην κανονική περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε ίσως το πιο σημαντικό «ροζ» φύλλο αγώνα στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο τα 109α γενέθλιά τους, καθώς επικράτησαν με 84-79 επί της Γαλατά, φτάνοντας έτσι τις δώδεκα νίκες!

Αγωνιστικά, η ομάδα του Πασκουάλ, αν και παρουσίασε ξανά τάσεις αυτοκτονίας, εντούτοις με σύμμαχο τα τρίποντα (16/31 – 51,6%), τα δέκα κλεψίματα συνολικά στον αγώνα και τον Μάικ Τζέιμς (18 π. με 6/7 σουτ) να δίνει έξτρα ώθηση στην τελευταία περίοδο, το «τριφύλλι» πήρε την τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του -ύστερα από αυτές σε Μπάμπεργκ και Μιλάνο.

Πλέον οι «πράσινοι» αισθάνονται άνετοι για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, δεδομένου πως η όγδοη αυτή τη στιγμή Νταρουσάφακα είναι στο 10-11 και η ένατη Εφές (ματς λιγότερο) στο 9-11, το οποίο το «τριφύλλι» έχει σε πιθανή ισοβαθμία, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Πασκουάλ έχει μπροστά της δύο εντός έδρας αναμετρήσεις με Μπάμπεργκ και Ούνιξ, κάτι που της δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει στα ίσα τις όποιες ελπίδες της για πλεονέκτημα έδρας, με τη Φενέρμπαχτσε να απέχει τώρα τρεις νίκες (14-7).

ΥΓ. Στα αρνητικά του παιχνιδιού, το σερί 12-0, έτσι για το «καλώς ήλθες», που δέχθηκε στην αρχή ο Παναθηναϊκός στο «Αμπντί Ιπεκτσί», δείχνοντας ότι δεν έχει αποβάλει τις άσχημες εκκινήσεις στα παιχνίδια εκτός έδρας. Στα θετικά, είναι πως επειδή ακριβώς είναι ο Παναθηναϊκός και σε έχει συνηθίσει σε αυτές τις συγκινήσεις, περιμένεις να το γυρίσει για να δεις ματς.

Και αν μη τι άλλο, σε κρατά στην οθόνη μέχρι το τέλος. Φέτος οι «πράσινοι» δείχνουν ότι «σκοτώνουν» οποιοδήποτε αντίπαλο από τη γραμμή των τριών πόντων, όπως και το «ένας με έναν» του Τζέιμς. Θα είναι αυτά αρκετά στη συνέχεια ή θα χρειαστεί το κάτι παραπάνω που αρχίζει να αχνοφαίνεται;

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/kAKh7rRMVgQ» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>