Η ΑΕΚ έφτασε σε επιβλητική νίκη με 4-0 απέναντι στον Ηρακλή και έδειξε πανέτοιμη για την έναρξη του πρωταθλήματος!

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο μετά το ημίωρο η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και με τέσσερα γκολ στο δεύτερο μέρος πήρε την άνετη νίκη. Aγωνιστικά ο «γηραιός» των χιλίων προβλημάτων ξεκίνησε πολύ ζωηρά το παιχνίδι, αναγκάζοντας στο πρώτο μέρος του αγώνα τον Ανέστη να μην είναι ήσυχος κάτω από την εστία του. Είναι χαρακτηριστικό πως ήδη από το πρώτο 10λεπτο οι παίκτες του Ηρακλή είχαν ήδη πραγματοποιήσει τρία σουτ!

Από το 30’ και μετά η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και ξεκίνησε να δημιουργεί καταστάσεις για την εστία του Ηρακλή. Η Ένωση δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο το κατάφερε με το ξεκίνημα του ημιχρόνου με κεφαλιά του Αλμέιδα έπειτα από κόρνερ του Βάργκας. Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και κατάφερε να σκοράρει άλλες τρεις φορές, με Μάνταλο, Πέκχαρτ και Μπακασέτα.