Tην πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ατρόμητος, νικώντας εύκολα στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό με 3-0, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου. Προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πέτυχε ο Πλατανιάς (2-1 τα Χανιά), ενώ ο Παναιτωλικός «ξέσπασε» στην Καλλιθέα (5-1).

Σε ένα ματς-τελικό, αφού και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου είχαν από τρεις βαθμούς πριν από τα σημερινά παιχνίδια, και παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με κάποιες αλλαγές, το συγκρότημα του Γιώργου Κορακάκη εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένο και «καθάρισε» εύκολα την πρόκριση.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, ο Ατρόμητος προηγούνταν ήδη 2-0, χάρη σε τέρματα του Τόνσο στο 11΄ και του Μπαστακού στο 14΄, ενώ ξανά ο Τόνσο με εξαιρετική ατομική ενέργεια διαμόρφωσε στο 53΄ το τελικό σκορ. «Μελανό» σημείο του αγώνα για τους Περιστεριώτες ήταν ο τραυματισμός του Ούμπιντες, ο οποίος αντικαταστάθηκε με τη συμπλήρωση του ημιώρου.

Mε πεντάρα προκρίθηκε ο Παναιτωλικός στους «16»

Στον κρίσιμο αγώνα του 7ου ομίλου ο Παναιτωλικός συνέτριψε 5-1 την Καλλιθέα στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», με τέρματα των Ρόσα στα 15΄ (σουτ) και 73΄ (σουτ), Μαρκόφσκι στα 21΄ (κεφαλιά) και 27΄ (σουτ), Κλέσιο στο 39΄ (σουτ). Η Καλλιθέα μείωσε στο 84΄ με τον Τοπάλι (σουτ). Οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι είχαν στο 8ο λεπτό δοκάρι σε σουτ του Ουάρντα.

Η ομάδα του Γιάνη Μαντζουράκη, που αγωνίστηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, έφθασε τους 6 βαθμούς και πήρε την πρόκριση από τον όμιλο μαζί με τον Ατρόμητο, που επιβλήθηκε 3-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή. Αντίθετα αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση οι Καλλιθέα και Πανθρακικός, ο οποίοι θα στρέψουν πλέον αποκλειστικά την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Football League.

Προβάδισμα πρόκρισης ο Πλατανιάς

Μόνο αν χάσει αύριο ο Ολυμπιακός από τη Σπάρτη, οπότε θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία, κινδυνεύει να μείνει εκτός η ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Όλα κρίθηκαν στο α’ ημίχρονο. Τα Χανιά προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από κόρνερ και αυτογκόλ σε λάθος απόκρουση του Ντιλαβέρ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και πέτυχαν την ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά. Στο 24′ ο Γιακουμάκης με πλασέ ισοφάρισε και στο 27′ ο Ηλιάδης σέντραρε και ο Ντίνας με κεφαλιά έκανε το 2-1.