Του Γιάννη Μαρνέλλου

Σε μια μέρα που μαζεύτηκαν περισσότεροι από 400.000 θεατές στα γήπεδα των μητροπόλεων της Ευρώπης, όλα τα φαβορί επικράτησαν των αντιπάλων τους. Μπάγερν Μονάχου, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Παρί Σεν Ζερμέν στέφθηκαν κυπελλούχες σε Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία και Γαλλία αντίστοιχα, μετά από παρατάσεις.

Στο Βερολίνο στο τελευταίο παιχνίδι με τον Γκουαρντιόλα στον πάγκο της, η Μπάγερν επικράτησε της Ντόρτμουντ στα πέναλτι. Το παιχνίδι είχε λίγο θέαμα, ενώ καμία ομάδα δεν έδειξε φανερά ανώτερη της αντιπάλου., με την να υπερέχει στο μεγαλύτερο μέρος του.

Οι Βαυαροί απείλησαν δυο φορές στο ημίχρονο. Στο 21′ η κεφαλιά του Μίλερ απ´ το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο έξω απ´το δεξί δοκάρι ενώ ο τερματοφύλακας Μπούρκι έσωσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Ντάγκλας Κόστα στο 33′. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν ήταν ακόμα καλύτερη με τον Μπούρκι να συνεχίζει να σώνει τη Ντορτμουντ απο τα σουτ των Λεβαντόφσκι και Ριμπερί. Η Μπορούσια απάντησε με τον Ομπαμεγιάνγκ να μη βρίσκει εστία ούτε στο 57′ ούτε στο 85′. Το 0-0 παρέμεινε και άρχισε η παράταση.

Εκεί οι ομάδες είχαν μικρές ευκαιρίες η παράταση πέρασε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι για να αποφασιστεί η κυπελλούχος. Εκεί μοιραίοι αποδείχτηκαν οι Μπέντερ (απόκρουση Νόιερ) και Σωκράτης Παπασταθόπουλος (άουτ), που αστόχησαν στο δεύτερο και στο τρίτο πέναλτι. Ο Μπούρκι έπιασε το τρίτο πέναλτι της Μπάγερν (τραγικό σουτ του Κίμικ) αλλά ο Ντάγκλας Κόστα ευστόχησε στο τελευταίο, έκανε το 4-3 και χάρισε στην ομάδα του το 18ο κύπελλο. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά στον τελικό, αλλά έχασε και τις τρεις φορές.

agiern

Στο Παρίσι, διεξήχθη ο μοναδικός τελικός που δεν ξεπέρασε τα 90 λεπτά αγώνα. Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ αναμετρήθηκαν στον τελικό κυπέλλου μετά από δέκα χρόνια. Ο Ιμπραΐμοβιτς αγωνίστηκε για τελευταία φορά με την Παρί και της έδωσε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο και τρεμπλ. Στο 2′ ο Ντι Μαρία σέντραρε από δεξιά με δεξιό εξωτερικό φάλτσο, βρήκε τον Ματουιντί που δε λάθεψε από κοντά.

pari

Η Μαρσέιγ ισοφάρισε γρήγορα στο 11′ με δεξί σουτ του Τοβέν έξω από την περιοχή. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Παρί κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ιμπραΐμοβιτς (2-1). Στο 57′ ο Ιμπρα με κάθετη μπαλιά έβγαλε τετ α τετ με το Μανταντά, τον Καβάνι που δεν αστόχησε (3-1). Στο 82′ ο Ιμπρα νίκησε πάλι το Μανταντά για το 4-1. Ο Μπατσουαγί μείωσε σε 4-2 απο κοντά στο 87′. H Παρί έπιασε στα 10 κύπελλα τη σημερινή αντίπαλό της. Η Μαρσέιγ που έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων, υπέστη τη 12η συνεχόμενη ήττα απέναντι στη μισητή Παρί από το 2011 και έπειτα.

Στη Ρώμη έλαβε μέρος ίσως ο πιο δραματικός τελικός μεταξύ των γιγάντων Γιουβέντους και Μίλαν. Η Γιούβε του πρώην ροσονέρο Αλέγκρι κατέκτησε με 1-0 το 11ο κύπελλο και δεύτερο συνεχόμενο με γκολ του Ισπανού Μοράτα στην παράταση. Η Μίλαν ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο και στο περισσότερο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει τέρμα στις μεγάλες ευκαιρίες που είχε με Πόλι, Ντε Σίλιο και Μπάκα και έτσι έμεινε το 0-0 μέχρι το 90′.

gioybe

Στο 110΄της παράτασης ο Μοράτα, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή πριν απο δυο λεπτά, σκόραρε με αριστοτεχνικό ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Κουαδράδο απο δεξιά και χάρισε στην ομάδα του το κύπελλο. Η Γιουβέντους έγινε η πρώτη ιταλική ομάδα που κατάφερε να πάρει δυο συνεχόμενα νταμπλ. Την ιδία στιγμή η Μίλαν έμεινε για δεύτερη συνεχή χρονιά εκτός Ευρώπης ενώ έχει να νικήσει τη Γιουβέντους σε αγώνα κυπέλλου από το 1985.

3kypelo

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το 12ο κύπελλο Αγγλίας με 2-1 στην παράταση απέναντι στην επικίνδυνη Κρίσταλ Πάλας στο Γουέμπλεϊ και επέστρεψε στους τίτλους μετά το πρωτάθλημα του 2013.

Ο αγώνας ξεκίνησε σε υψηλό ρυθμό αλλά οι ευκαιρίες ήταν λίγες. Στο πρώτο ημίχρονο οι μπέμπηδες απείλησαν σοβαρά μόνο μια φορά. Στο 33′ ο Ράσφορντ μετά από μεγάλη κούρσα από τα δεξιά βρήκε τον Μαρσιάλ που σούταρε από κοντά πάνω στο σώμα του Γουόρντ. Στην επανάληψη όμως, η Γιουνάιτεντ μπήκε με άγριες διαθέσεις. Στo 53′ η διαγώνια σουτάρα του Φελαϊνί βρήκε στη συμβολή των δοκαριών ενω στο 60′ η κεφαλιά του Μαρσιάλ σταμάτησε στο δεξι δοκάρι του τερματοφύλακα Χένεσι.

Η Μάντσεστερ συνέχισε να κυριαρχεί χωρίς αποτέλεσμα μέχρι που πιάστηκε στον ύπνο από την Πάλας. Στο 78′ Πάντσεον επέστρεφε από το κόρνερ που εκτέλεσε, βρέθηκε στη μικρή περιοχή όπου τον συνάντησε η μπάλα από τη σέντρα του Γουόρντ και εκτέλεσε μονομιάς με το αριστερό τον ανήμπορο Ντε Χέα και 1-0. Η χαρά των αετών δεν κράτησε πολύ. Στο 81′ ο Ρούνει διέσχισε την περιοχή της Πάλας και με δύσκολη σέντρα βρήκε τον Φελαϊνί που την έστρωσε με το κεφάλι στον Μάτα που δεν αστόχησε από κοντά για το 1-1. Δεν μπήκε άλλο γκολ μέχρι το 95′ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο ο Ντε Χέα έσωσε την ομάδα του απομακρύνοντας τα δύσκολα σουτ των Μπολάσι και Γκέιλ (103′-107′). Ο Σμόλινγκ της Μάντσεστερ αποβλήθηκε στο 105′ με δεύτερη κίτρινη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Μάντσεστερ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 110′ με τον Λίνγκαρντ που είχε μπει ως αλλαγή. Ο Βαλένσια έκανε σέντρα από δεξιά και ο ΛΙνγκαρντ με εντυπωσιακό βολέ λίγο μέσα απ’την περιοχή και έγραψε το 2-1. Η Πάλας πλησίασε την ισοφάριση αλλά το πλασέ του Γέντινακ βγήκε μόλις έξω και η Μάντσεστερ κατέκτησε το κύπελλο μετά από 12 χρόνια.

Αυτό ήταν το πρώτο κύπελλο της Μάντσεστερ μετά το 2004 ( 3-0 τη Μίλγουολ). Γιουνάιτεντ και Πάλας είχαν ξαναβρεθεί αντιμέτωπες σε τελικό κυπέλλου το 1990 όταν η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 στον επαναληπτικό με γκολ του Λι Μάρτιν στον πρώτο τίτλο του Φέργκιουσον. Τώρα η Μάντσεστερ έγινε πολυνίκης του θεσμού μαζί με την Άρσεναλ με 12 κατακτήσεις. Η Μάντσεστερ προκρίθηκε απευθείας στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ και πήρε μαζί της εκεί τη Σαουθάμπτον.

5 kypelo

Νωρίτερα στη Γλασκόβη η Χιμπέρνιαν Εδιμβούργου αναδείχθηκε κυπελλούχος Σκωτίας με 3-2 απέναντι στους Ρέιντζερς, με δυο γκολ του Στόουκς και ένα του Γκρέι στο 90′. Ήταν το τρίτο κύπελλο της Χιμπερνιαν και πρώτο μετά το μακρινό 1902 ! Και οι δυο ομάδες αναμένεται να προβιβαστούν και πάλι στην πρέμιερ λιγκ Σκωτίας του χρόνου.

6kypelo

Επίσης, το κύπελλο Ουκρανίας κατέληξε στη Σαχτάρ Ντονέτσκ που επικράτησε 2-0 της Ζόρια Λουχάνσκ, με δυο γκολ του Γκλάντκι. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του σπουδαίου προπονητή Μιρτσέα Λουτσέσκου στον πάγκο της Σαχτάρ μετά από 12 χρόνια.

Αύριο θα γίνει ο ισπανικός τελικός μεταξύ Σεβίλλης και Μπαρτσελόνα καθώς και ο πορτογαλικός μεταξύ Πόρτο και Μπράγκα.