Τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, σε τουρνουά κατάταξης κέρδισε ο Martin Gould, καθώς επικράτησε του Luca Brecel με σκορ 9 – 5, στoν τελικό του «German Masters 2016», στο Βερολίνο.

Τελικά ο τρίτος τελικός της καριέρας του ήταν και ο τυχερός για τον Martin Gould, ο οποίος κέρδισε το «German Masters 2016», το έπαθλο των 80.000 ευρώ και την θέση του στους 16 καλύτερους παίχτες του κόσμου, καθώς μετά το τουρνουά από No 20 που ήταν, έγινε No 15 στον κόσμο. Ας δούμε πως κύλησε όμως ο τελικός.

Ο 34χρονος Λονδρέζος αν και έχασε το 1ο frame του τελικού, από τον 20χρονο Βέλγο, δεν πτοήθηκε και μπαίνοντας δυνατά στα επόμενα, πείρε ένα προβάδισμα 3 – 1. Ο Brecel απάντησε και κέρδισε το 5ο και 7ο frame, αλλά ο Gould με brakes 83 πόντων στο 6ο και 104 πόντων στο 8ο, έφτασε στο διάλυμα του τελικού, να προηγείται με 5 – 3.

Όταν οι δυο παίκτες επέστρεψαν, ο Gould συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ένα brake 110 πόντων, που ήταν και το μεγαλύτερο του τελικού, πείρε το 9ο frame ενώ κέρδισε και το 10ο. Με το σκορ στο 7 – 3, έχασε μια δύσκολη ροζ στο 11ο frame και ο Brecel βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 7 – 4. Το 12ο frame μπορούσε να κερδηθεί από οποιονδήποτε παίκτη, καθώς κατέληξε να παίζεται στην τελευταία κόκκινη. Ο Brecel τελικά την έβαλε αλλά έχασε την μακρινή καφέ που επιχείρησε και το 8 – 4 ήταν εύκολο για τον Gould.

bre

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει στο 13ο frame, αλλά ο Gould έχασε μια κόκκινη, ο Brecel το εκμεταλλεύτηκε και κράτησε τις ελπίδες του ζωντανές με το σκορ στο 8 -5. Ο Gould τελικά τελείωσε τον τελικό κερδίζοντας το 14ο frame, μετά από μια χαμένη μακρινή κόκκινη του Brecel, κάνοντας το 9 – 5 και κατακτώντας έτσι τον 1ο μεγάλο τίτλο της καριέρας του.

Ο Martin Gould μετά τον αγώνα δήλωσε: « Το χέρι μου έτρεμε όταν στέκαρα τις τελευταίες κόκκινες. Όταν επέστρεψα στην καρέκλα μου, φίλησα το δάκτυλό μου και το έστρεψα στον ουρανό για την μητέρα μου, που πέθανε πριν 12 χρόνια. Είμαι σίγουρος ότι όπου και να είναι, χαίρεται για μένα και θα πιει ένα ουίσκι για χάρη μου. Πλέον ανυπομονώ για το επόμενο τουρνουά που θα πάρω μέρος. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι κέρδισα. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική όλη την εβδομάδα και θέλω να ευχαριστήσω το κοινό για αυτό. Ήταν τιμή μου να κερδίσω ένα τουρνουά εδώ».

Gould playing

Ο Luca Brecel με την σειρά του δήλωσε: « Είμαι λίγο απογοητευμένος, αλλά ήταν μια φοβερή εβδομάδα για μένα. Έκανα βέβαια πολλά λάθη στον τελικό και έτσι δεν μπορούσα να κερδίσω. Ο Martin έπαιξε τρομερά σήμερα. Αν είχα καταφέρει να κάνω το 7 -5 ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Τώρα θέλω να καταφέρω να βελτιωθώ, να φτάσω μες στην πρώτη 20αδα της παγκόσμιας κατάταξης και να προκριθώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα».

Το επόμενο μεγάλο τουρνουά Snooker, είναι το «BetVictor Welsh Open», που διεξάγεται στο Motorpoint Arena του Cardiff και ξεκινάει στις 15 Φεβρουαρίου. Περσινός πρωταθλητής είναι ο John Higgins.

<iframe width=»640″ height=»360″ src=»https://www.youtube.com/embed/r0jpQH18TX0″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>