Του Γιάννη Μαρνέλλου

Οι μεγάλοι της Ισπανίας κομμάτιασαν τις αντίπαλες άμυνες και έβαλαν συνολικά 20 γκολ. Ατλέτικο (7), Ρεάλ (6), Μπαρτσελόνα (4), Σεβίλη (3) διατηρήθηκαν στις τέσσερις πρώτες θέσεις και χάρισαν υπερθέαμα στους απανταχού φιλάθλους.

Στη Μαδρίτη, η Γρανάδα τόλμησε να προηγηθεί απέναντι στην Ατλέτικο με το βολέ του Ισαάκ Κουένκα στο 18′. Η Ατλέτικο αντέδρασε με κανονιοβολισμούς χωρίς προηγούμενο. Τρία ο Καράσκο, δύο ο Γκαϊτάν και από ένα Κορρέα και Τιάγκο. Και τα 7 ήταν υπέροχα.

Στη Σεβίλη, η βιολετί Ρεάλ Μαδρίτης διέκοψε το σερί με τις τρεις ισοπαλίες, με εντυπωσιακό τρόπο απέναντι στη Ρεάλ Μπέτις.

real

Στο ημίχρονο ήταν 0-4 με τους Βαράν, Μπενζεμά, Μαρσέλο και Ίσκο. Η Μπέτις μείωσε με τον Θεχούδο στο 55′ και ακολούθησαν άλλα δυο της Ρεάλ με Ίσκο και Ρονάλντο.

Στο Καμπ Νου η Μπαρτσελόνα γύρισε στις νίκες χωρίς καμία δυσκολία κόντρα στη Λα Κορούνια.

messi

Δυο γκολ απ´ τον Ραφίνια, ένα του Σουάρες και ένα του Μέσι (που επέστρεψε από τον τραυματισμό του), με μαγική ασίστ Νεϊμάρ, για το τελικό 4-0.

Στα νότια περίχωρα της Μαδρίτης, η Σεβίλη νίκησε πολύ δύσκολα τη Λεγανιές 2-3.

sevilla

Με Βάσκεθ και Ναζρί, η Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν 0-2. Η Λεγανιές ισοφάρισε όμως με Τιμόρ και Σιμανόφσκι σε δυο λεπτά (67′, 69′). Το νικητήριο γκολ έβαλε ο Πάμπλο Σαράμπια με φοβερό πλασέ στο 85′ και διατήρησε τη Σεβίλη στην τρίτη θέση.