Μία από τις πιο άνετες νίκες της πέτυχε στο Basketball Champions League η ΑΕΚ, που επικράτησε 89-69 στο ΟΑΚΑ της βελγικής Σαρλερουά για την 9η αγωνιστική της νεοσύστατης διοργάνωσης της FIBA. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Μάικλ Ντίξον με 23 πόντους.

Η ΑΕΚ, που παρατάχθηκε χωρίς τον Δημήτρη Μαυροειδή λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, με το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό», πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Η Ένωση, βασιζόμενη στην ευστοχία των παικτών της και στην πολύ καλή της άμυνα, τελείωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (27-12). Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς συνέχισε έτσι και στη δεύτερη περίοδο, όπου χάρη στην υπεροχή της στα ριμπάουντ (21 έναντι 6 της Σαρλερουά) και την εκτελεστική δεινότητα του Ντίξον, που τέλειωσε το ημίχρονο με 20 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με «αέρα» 21 πόντων» (56-35).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου μετά από ένα τρίλεπτο «αφλογιστίας» η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και διατήρησε με άνεση τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (+21, 75-54 στο 30΄). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να παίρνει την έκτη της νίκη στη διοργάνωση με το τελικό 89-69.

Στο «ριπλέι» έχασε το παιχνίδι

Μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, ο ΠΑΟΚ έχασε στην Τουρκία με 78-77 από την Ουσάκ, καθώς κρίθηκε εκπρόθεσμο -από την παρακολούθηση του video- καλάθι τριών πόντων του Πέινερς σε νεκρό χρόνο για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φρεϊμάνις (18 π.), Χάρισον (16 π., 5 ασ.), ενώ για τον «Δικέφαλο» που πάλεψε για την ανατροπή ξεχώρισε ο Πέινερς (19 π., 9 ριμπ., 3 ασ.).