Ο φορμαρισμένος Άρης έκανε… πάρτι απέναντι στην λιθουανική Νεπτούνας στην πρεμιέρα του «Last 32» του Eurocup (84-58).

Εντυπωσιακή πρεμιέρα έκανε στους «32» του Eurocup ο Άρης, διαλύοντας 84-58 την Νεπτούνας στο κατάμεστο και… καυτό «Nick Galis Hall»! Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση βρήκαν ρυθμό και «έτρεξαν» ένα… μαγικό 19-0 που έστειλε το σκορ από το 6-5 του 3′ στο 25-5 του 10′! Χαρακτηριστικό της καλής αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων ήταν τα 6 λάθη των Λιθουανών στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως και τα 2/10 σουτ τους.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Άρης δεν άφησε το… πόδι από το γκάζι και διεύρυνε το σερί του σε 25-0, και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +24 (46-22).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Νεπτούνας ήταν πιο απειλητική ρίχνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (50-35). Εκεί, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν με ένα 8-0 για το 58-35, με τους Λιθουανούς όμως να εκμεταλλεύονται ξανά την αδράνειά τους, να μειώνουν εκ νέου (58-42) και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 63-44.

Η χαλαρότητα του Άρη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη Νεπτούνας να ρίχνει στους 16 πόντους τη διαφορά (66-50). Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν άφησαν να ξεφύγει κι άλλο η κατάσταση, πηγαίνοντας ξανά τη διαφορά στο +20 (72-52), ενώ το τελείωμά τους ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό, καθώς επικράτησαν με το 84-58!

Τα δεκάλεπτα: 25-5, 46-22, 63-44, 84-58