Το εντυπωσιακό σερί του Λοεμπ στην παρθενική του εμφάνιση στο Ράλι Ντακάρ συνεχίζεται!

Επιμέλεια: Βαγγέλης Σπυράκης

Εξαιρετικά ξεκίνησε το Ντακάρ για τον Σεμπαστιάν Λοεμπ και την Peugeot, με τον Αλσατό να ανατρέπει όλα τα προγνωστικά και να προηγείται. Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC «πετούσε» με το Peugeot 2008DKR στην αγωνιστική διαδρομή με αφετηρία στη Βίλα Κάρλος Παζ και τερματισμό το Termas de Rio Hondo που διεξήχθη χθες (5/1). Ο Αλσατός σήμερα (6/1) κατάφερε να πάρει μια ακόμη πρώτη θέση καθώς ήταν ταχύτερος όλων και στην τρίτη ειδική διαδρομή που είχε αφετηρία στο Termas de Rio Honda και τερματισμό στο Jujuy. Έτσι ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC κατάφερε έτσι να αυξήσει το προβάδισμά του στα πέντε λεπτά, με τον έμπειρο ΝοτιοΑφρικανό Giniel de Villiers να είναι ο πλησιέστερος αντίπαλός του.

«Τα πήγαμε καλά, το διασκεδάσαμε στην ειδική και καθώς περιμέναμε οι διαφορές να είναι μικρές, πίεσα πολύ. Απολαμβάνω το Dakar, ήταν δύο πολύ καλές ημέρες για μένα. Το αυτοκίνητο αποδίδει πολύ καλά, μου δίνει εξαιρετική αίσθηση και ως τώρα το απολαμβάνω! Σε αυτό βοηθάει και το γεγονός πως έως τώρα οι διαδρομές θυμίζουν ειδικές των ράλι όπου είμαι εξοικειωμένος. Όταν μπούμε στην έρημο, τα πράγματα θα αλλάξουν. Θα έχουμε μεγάλες σε μήκος διαδρομές, με πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Αυτό θα είναι ένα ταξίδι στο άγνωστο για μένα αλλά θα δούμε», δήλωσε ο Λοεμπ στον τερματισμό.

10 Carlos Sainz Team Peugeot Total  Peugeot 12m20.s

Στις μοτοσυκλέτες ο νικητής της προηγούμενης ημέρας, Toby Price, είχε προβλήματα με το GPS της μοτοσυκλέτας του και ήταν μόλις 37! Έτσι έχασε και έδαφος στη γενική κατάταξη όπου προηγείται ο Σλοβάκος Stefan Svitko.

Στα Quad ταχύτερος ήταν ο Brian Baragwanath αλλά κατάφερε να «κλέψει» μόνο 4 δευτερόλεπτα από τον πρωτοπόρο της γενικής, Χιλιανό Ignacio Casale.

Τέλος στα φορτηγά, ο Ολλανδός Hans Stacey εξακολουθεί να έχει την πρωτοπορία, με προβάδισμα 26 δευτερολέπτων από τον teammate του στη ΜΑΝ και συμπατριώτη του, Pieter Versluis. Πάντως η ειδική σε αυτή την κατηγορία ολοκληρώθηκε νωρίς, μόλις στο δεύτερο checkpoint, λόγω κατολίσθησης.

H 4η ειδική διαδρομή περιλαμβάνει 429 αγωνιστικά χιλιόμετρα για αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες και Quad ενώ για τα φορτηγά 419. Η αφετηρία αλλά και ο τερματισμός είναι στο Jujuy.

dakar1

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/X5bBZWDXSVY» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>