Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ένας συγκεντρωμένος και σοβαρός ο Ολυμπιακός από τα παλιά είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στη Ζαλγκίρις, την οποία και νίκησε 74-59 στο ΣΕΦ και έτσι συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Κώστας Παπανικολάου. Από τους Λιθουανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίαν Βουγιούκας με 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα με 7-2. Μάλιστα, αν ήταν πιο εύστοχοι στην επίθεση θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το προβάδισμά τους, το οποίο διατηρούνταν στο ίδιο επίπεδο μέχρι τα μισά, 11-6, αφού η Ζαλγκίρις σκόραρε μόνο με βολές. Οι «ερυθρόλευκοι»[ πήγαν ακόμη και στο +6 14-6, όμως στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου έδωσαν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να κάνουν ένα σερί 7-0 και να την κλείσουν προηγούμενοι 14-15.

Οι Χάκετ και Στρόμπερι μπήκαν πρώτη φορά στο ματς στην έναρξη του δευτέρου δεκάλεπτου, με τους δύο τους να οδηγούν τον Ολυμπιακό σε ένα 7-0 και το νέο 21-15. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους 24-19 αλλά με ένα μίνι ξέσπασμα η Ζαλγκίρις μείωσε στον πόντο 24-23. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας σταθερά, 30-26, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πήραν φόρα και με τους Παπανικολάου-Πρίντεζη πήγαν στα αποδυτήρια με το +9, 39-30.

Πολύ εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει με συνοπτικές διαδικασίες την υπέρ του διαφορά στο +15, 47-32. Πλέον, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έφτασαν στο +18, 53-35, περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ό,τι θέλουν, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε με το υπέρ τους 58-41.

Με τέσσερις δικούς του πόντους, ο Χάκετ έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους διαφορά, 62-41, στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στα επόμενα δύο λεπτά ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να κάνει ένα 6-0 και να μειώσει σε 62-47. Όμως οι Σπανούλης και Πρίντεζης αποκατέστησαν τάχιστα την τάξη του αγώνα με το σκορ στο 68-49, με τους Πειραιώτες να παίρνουν άνετα τη νίκη τελικά με το 74-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-30, 58-41, 74-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4 (1), Χάντερ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 8, Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 9, Πρίντεζης 17 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Γουόρικ 2, Χάκετ 9 (1), Παπανικολάου 11 (1).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ραντλ 3, Βένε, Λεκαβίτσιους 2, Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7 (1), Γιανκούνας 12, Βουγιούκας 14 (10/12 β.), Σάγιους 2, Βετσβάγκαρς 3 (1), Χάνλαν 6, Ουλανόβας 6.

<iframe width=»640″ height=»360″ src=»https://www.youtube.com/embed/Z8RKOYAoyjo» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>