Ολοκληρώθηκε η φάση των 32 του Europa League με τα φαβορί να σφραγίζουν το εισητήριο τους στην επόμενη φάση.

Έκλεισαν θέση οι «γείτονες»….

Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σέλτικ (1-1), αλλά ήταν μία… γλυκιά ισοπαλία, δεδομένου ότι την έστειλε στους «16» του Europa League. Το «μενού» του ματς είχε ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα και νεύρα! Είναι χαρακτηριστική, άλλωστε, η φάση του 67′, όπου ο Ντιέγκο αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης. Η Φενέρ προηγήθηκε με γκολ του Μάρκοβιτς στο 39′ και στο 75′ η Σέλτικ ισοφάρισε με τον Κόμονς. Οι Τούρκοι «έψαξαν» το γκολ έως το φινάλε, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και το 1-1 έμεινε έως το τέλος.

Άγιαξ – Μόλντε 1-1

Ο Άγιαξ ήθελε… δώρο από την Σέλτικ για να προκριθεί και παράλληλα να κερδίσει τη Μόλντε! Όμως, ούτε το… δώρο από την Τουρκία ήρθε, ούτε και ο «Αίαντας» κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους Νορβηγούς! Ο Φαν ντε Μπέεκ στο 14′ έβαλε σε θέση οδηγούς τους γηπεδούχους που περίμεναν να ακούσουν τα… ευχάριστα από την Τουρκία. Ο Σινγκ στο 29′, όμως, προσγείωσε τους Ολλανδούς σημειώνοντας το 1-1! Η Μόλντε (τερμάτισε πρώτη και… καλύτερη στον όμιλο) κράτησε έως το φινάλε και ο Άγιαξ είπε «αντίο» στο Europa League με σκυμμένο το κεφάλι, ενώ στο 90′ έμεινε και με δέκα λόγω αποβολής του Γκουντέγι.

Η Λίβερπουλ είναι εδώ….

Ήταν σημαντικό και για τους δύο το ματς, απλώς η Λίβερπουλ ήταν ελαφρώς πιο χαλαρή καθώς είχε ήδη προκριθεί, ενώ η Σιόν καιγόταν για να μη χάσει, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Ρούμπιν Καζάν θα έμενε εκτός συνέχειας.

Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, πάντως, (Καρλίτος 16΄, Φερνάντες 23΄, Λακρουά 59΄- Φιρμίνιο 17΄, Λαλάνα 31΄) καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «ματώσει» τ’ αντίπαλα δίχτυα, πράγμα που καθόλου δε… χάλασε Ελβετούς και Άγγλους, καθώς και οι δύο προκρίθηκαν στους «32» της διοργάνωσης.

Η Λίβερπουλ του Κλοπ, μάλιστα, το έπραξε ως πρώτη και οι φιλοδοξίες της στο Europa League δε σταματούν σε μια αυτονόητη πρόκριση…

Μπορντό- Ρούμπιν Καζάν 2-2

Ήταν ο… χορός των αποκλεισμένων: Μπορντό και Ρούμπιν Καζάν είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια (μόνο η δεύτερη είχε μαθηματικές ελπίδες, όμως ήταν απειροελάχιστες) του Europa League και το μόνο που τους έμενε ήταν να παρουσιάσουν όσο το δυνατόν καλύτερο θέαμα μπορούσαν στον κόσμο.

Και το κατάφεραν: 0-1 ο Κανούνινοφ, 1-1 ο Λαμπόρντ, 2-1 υπέρ της Μπορντό ο Ρόλαν και ισοφάριση για το τελικό 2-2 ο Ουστίνοφ στο 76΄.

Πάρτι οι «Παρτενοπέι»

Η Νάπολι στο… αποχαιρετιστήριο πάρτι της στη φάση των ομίλων έκανε… περίπατο απέναντι στη Λέγκια και έκανε το 6Χ6. Οι «παρτενοπέι» μετέτρεψαν σε πάρτι το ματς με τους Πολωνούς και το τελικό σκορ (5-2) είναι ενδεικτικό της εικόνας της αναμέτρησης. Σαμπολά (32′) και Ινσίνιε (39′) διαμόρφωσαν το 2-0 υπέρ των Ιταλών στο πρώτο ημίχρονο. Στο 57′ ο Καγεχιόν «έγραψε» το 3-0, ο Βράνιες μείωσε στο 62′, αλλά ο Μέρτενς τρία λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέρτενς με το δεύτερο (υπέροχο) προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 5-1 πριν ο Πρίγιοβιτς στο 92′ μειώσει σε 5-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Νάπολι έκλεισε τον όμιλο με γκολ 22-3!

Μίντιλαντ – Μπριζ 1-1

Η Μίντιλαντ χρειαζόταν απλά να μην ηττηθεί από την Μπριζ, προκειμένου να περάσει στους «32» της διοργάνωσης και με το 1-1 κόντρα στους Βέλγους πήρε το δεύτερο εισιτήριο από τον 4ο όμιλο. Ο Σίστο στο 27′ έδωσε το προβάδισμα στους Δανούς, ο Βόσεν ισοφάρισε στο 68′ για την Μπριζ, αλλά ο ίδιος παίκτης έγινε και… μοιραίος όταν στο 80′ έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη – πρόκριση. Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος και η Μίντιλαντ θα συνεχίσει στις νοκ άουτ φάσεις του Europa League.

Ραπίντ πήρε πρωτιά

Η μία είχε προκριθεί ήδη (Ραπίντ) και η άλλη είχε γευτεί το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού. Ως εκ τούτου, το ματς ανάμεσα στις δύο έμοιαζε περίπου με διαδικαστικού χαρακτήρα, όμως δεν ήταν καθώς παιζόταν η πρωτιά του ομίλου.

Η Ραπίντ ήθελε μόνο νίκη προκειμένου να έχει ελπίδες για να κάνει δική της την κορυφή στο 5ο γκρουπ και τα κατάφερε: μπορεί ο Χόφμαν να έχασε πέναλτι στο 21′, όμως 8 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-0. Ο Γέλιτς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 59΄ και ο Ελ-Μονίρ στο 65΄ μείωσε για την Ντιναμό σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πλζεν- Βιγιαρεάλ 3-3

Ίσχυε το ίδιο με το έτερο παιχνίδι του ομίλου: μία αποκλεισμένη (η Πλζεν) αντιμετώπιζε μια ομάδα που είχε ήδη προκριθεί (τη Βιγιαρεάλ). Και το αποτέλεσμα ήταν… εκρηκτικό.

Ο Κόλαρ στο 8΄ έκανε το 1-0, 1-1 με τον Μπακάμπου ισοφάρισαν τα «Κίτρινα Υποβρύχια» στο 40ο λεπτό, 1-2 ο Ντος Σάντος στο 62΄, 2-2 ο Κόβαρικ τρία λεπτά αργότερα, 3-2 ο Χοράβα στο 90΄ και το τελικό 3-3 με τον Μπρούνο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μ’ αυτή την ισοπαλία η Βιγιαρεάλ τερμάτισε, τελικά, στη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου, πίσω από την Ραπίντ Βιέννης.

Ο Μίτσελ προχωρά…..

Η ομάδα του Μίτσελ, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση- πρόκριση και στο 14′ ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους που είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων επιβάλλοντας έτσι το ρυθμό τους. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στα πρώτα 45′ και ευτύχησαν στο 43′ με τον Ν’Κουντού να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, γράφοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ πάλι κυριάρχησε, με τον εξαιρετικό Μπαραντά στο 48′ να κάνει το 3-0. Έκτοτε, ο Μίτσελ έκανε διαχείριση στους παίκτες του, περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου τον Καμπελά και βάζοντας τον Λούκας Σίλβα και παραλίγο να το «πληρώσει». Στο 75′ από τα έντεκα μέτρα ο Μέρακ Μπάκος έκανε το 3-1 και στο 76′ ο Σουράλ το 3-2 μειώνοντας στο γκολ. Τέλος, η Μαρσέιγ αμύνθηκε σωστά και στο 94′ με τον Οκάμπος σε μια αντεπίθεση έκανε το τελικό 4-2 και πήρε την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Γκρόνιγκεν – Μπράγκα 0-0

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο ημίχρονο. Καμία από τις δυο ομάδες δεν θέλησε να ρισκάρει από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν πιο πολύ να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να σημειώνεται κάτι το ιδιαίτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, είδαμε πάλι το ίδιο «σκηνικό» και είναι απολύτως λογικό, καθώς αμφότερες οι ομάδες ήταν αδιάφορες, με την Μπράγκα να έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την Γκρόνινγκεν να έχει ήδη αποκλειστεί. Το 0-0 παρέμεινε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, πλην τριών καλών ευκαιριών από πλευράς Μπράγκα.

Χέρι-χέρι….

Η Λάτσιο (ως πρώτη) και η Σεντ Ετιέν (ως δεύτερη) είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και κατ’ επέκταση η «μάχη» τους δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ήταν θέμα πρεστίζ. Και το τελευταίο σφύριγμα τις βρήκε ισόπαλες (1-1). Οι Ρωμαίοι (που ολοκλήρωσαν τον όμιλο δίχως ήττα) προηγήθηκαν στο 52′ με τον Μάτρι. Η Σεντ Ετιέν πίεσε για την ισοφάριση, έψαξε το γκολ, δημιούργησε πολλές φάσεις και τελικά έφερε το ματς στα ίσα στο 76′ με τέρμα του Εϊσερί. Στο 80′ οι Γάλλοι θα μπορούσαν να κάνουν και την ανατροπή, αλλά το γκολ που σημείωσαν ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ντνίπρο – Ρόζενμποργκ 3-0

Η Ντνίπρο είπε «αντίο» στο Europa League με… ψηλά το κεφάλι, αφού επιβλήθηκε της Ρόζενμποργκ με 3-0. Οι Νορβηγοί είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά στο 12′ ο Χέλαντ δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Αυτή η φάση άλλαξε και το «μομέντουμ» του αγώνα. Στο 35′ ο Ματέους έκανε το 1-0 για τους Ουκρανούς και στο 60′ ο Βραζιλιάνος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «έγραψε» το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα (3-0) διαμόρφωσε στο 79′ ο Σακχόφ.

Η Λοκομοτίβ βλέπει μακριά

Εκμεταλλευόμενη τη νίκη της Σπόρτινγκ Λισαβόνας κόντρα στην Μπεσίκτας (3-1), η Λοκομοτίβ Μόσχας πέρασε από την έδρα της Σκεντερμπέου (3-0) και προκρίθηκε ως πρώτη στους «32» του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από την αρχή και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 1-0, χάρη σε γκολ του Ταράσοφ στο 18ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να αντιδράσουν κι η Λοκομοτίβ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με γκολ των Νιάσε (89′) και Σαμέντοφ (90+’1), με το οποίο προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση του Europa League.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπεσίκτας 3-1

Σε ματς… ζωής ή θανάτου, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας εμφανίστηκε ανώτερη στην Πορτογαλία, επικράτησε 3-1 της Μπεσίκτας και προκρίθηκε ως δεύτερη στους «32» του Europa League, ρίχνοντας τους Τούρκους από την πρώτη στην τρίτη θέση!

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» δίχως τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη ευκαιρία στο 41′, όταν ο Πατρίσιο έκανε μία εκπληκτική επέμβαση σε προσπάθεια του Σαχάν για να κρατήσει το μηδέν!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τούρκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μάριο Γκόμες στο 58′, έπειτα από κοντινή προβολή του. Η συνέχεια όμως, ήταν εφιαλτική…

Χάρη σε ένα… εκρηκτικό 11λεπτο, η Λοκομοτίβ γύρισε… τούμπα το ματς, επικράτησε 3-1 της Μπεσίκτας με γκολ των Σλιμανί (67′), Ρουίς (72′) και Γκουτιέρες (78′) έφτασε σε μία μεγάλη νίκη που της έδωσε την πρόκριση

Φιορεντίνα- Μπελενένσες 1-0

Με το μικρό ενδεχόμενο της μεγάλης έκπληξης να ελλοχεύει στο σημερινό παιχνίδι της Φιορεντίνα με την Μπελενένσες στο «Αρτέμιο Φράνκι»- μιας και οι «Βιόλα» δεν είχαν εξασφαλίσει ακόμα την πρόκρισή τους-, η ομάδα του Πάουλο Σόουζα όφειλε να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι.

Και οι σημερινοί γηπεδούχοι το έπραξαν- έστω κι αν αγχώθηκαν ελαφρά: χάρη σε γκολ του Μπαμπακάρ στο 67ο λεπτό, η Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0 της Μπελενένσες και κατάφερε να τερματίσει, τελικά, στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Λεχ Πόζναν- Βασιλεία 0-1

Ήταν από την αρχή των παιχνιδιών αυτού του ομίλου η καλύτερη ομάδα και το να μην τερμάτιζε στην πρώτη θέση θ’ αποτελούσε κάτι σαν… ύβρη. Ο λόγος για τη Βασιλεία που φρόντισε να κάνει και τυπικά δική της την πρωτιά στον όμιλο, καθώς επικράτησε και στο τελευταίο ματς επί της Λεχ Πόζναν με 0-1.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Μποέτιους στο 50΄.

Απλά προκρίθηκε….

Ήταν εξαρχής το φαβορί- όχι, όμως, αδιαφιλονίκητο- του 10ου ομίλου και φρόντισε να το αποδείξει ακόμα και στην τελευταία αγωνιστική, κερνώντας το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού στον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού Λεονάρντο Ζαρντίμ.

Χάρη σ’ ένα προσωπικό σόου του Έρικ Λαμέλα που πέτυχε χατ- τρικ μέσα σε λιγότερο από 36 λεπτά (2΄- 38΄) κι ένα γκολ του Κάρολ στο 78΄ η Τότεναμ εξασφάλισε και τυπικά την πρωτιά του ομίλου της, καθώς επικράτησε με 4-1 επί της Μονακό, η οποία το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει με τον Ελ- Σαραουί στο 61΄.

Άντερλεχτ- Καραμπάγκ 2-1

Με την Καραμπάγκ να μην κυνηγά τίποτα, αυτή που καιγόταν για το αποτέλεσμα- καθώς πιθανή νίκη της Μονακό θα έβαζε φωτιά στον όμιλο- ήταν η Άντερλεχτ που ήθελε να διασφαλίσει την πρόκρισή της στους «32» του Europa League.

Και οι Βέλγοι τα κατάφεραν καθώς παρά το γεγονός πως ο Κουιντάνα έβαλε μπροστά την Καραμπάγκ στο 26΄, τα γκολ των Νατζάρ στο 28΄ και Οκάκα τρία λεπτά αργότερα έγραψαν το τελικό 2-1 υπέρ της Άντερλεχτ.

Παρτιζάν – Άουγκσμπουργκ 1-3

Με γκολ του πρώην επιθετικού του Άρη Ραούλ Μπομπαντίγια στο 89′ η Άουγκσμπουργκ έφτασε στο πολυπόθητο τρίτο γκολ (1-3) απέναντι στην Παρτιζάν και πήρε την πρόκριση – θρίλερ στην επόμενη φάση του Europa League αφήνοντας εκτός την Παρτιζάν!

Η Άουγκσμπουργκ ταξίδεψε στο Βελιγράδι τρεις βαθμούς πίσω από την Παρτιζάν την ώρα που οι Σέρβοι είχαν την… άνεση και της νίκης με 3-1 στη Γερμανία. Ελάχιστοι της έδιναν πιθανότητες για το… θαύμα, αλλά η Άουγκσμπουργκ -κόντρα σε όλες τις προβλέψεις και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ- κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη νίκη και να πάρει την πρόκριση λόγω καλύτερης επίθεσης (+2 από την Παρτιζάν)!

Η Παρτιζάν προηγήθηκε στο 11′ με τον Ουμαρού, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε από τον… παράδεισο στην κόλαση. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χο ισοφάρισε για την Άουγκσμπουργκ, ο Φεργκάεχ στο 51′ έκανε το 2-1 και στο 89′ ήρθε ο Μπομπαντίγια να ρίξει στο… καναβάτσο την Παρτιζάν, η οποία από το 81′ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Ζίβκοβιτς.

Μπιλμπάο – Άλκμααρ 2-2

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπιλμπάο και την Άλκμααρ. Το ματς, βέβαια, ήταν παντελώς αδιάφορο βαθμολογικά, δεδομένου ότι η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε κλειδώσει την πρόκριση και η Άλκμααρ είχε… προ πολλού αποκλειστεί! Ο Φαν Όβερεεμ στο 26′ έδωσε προβάδισμα στους Ολλανδούς και στο 43′ ο Σόλα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο 47′ ο Σαν Χοσέ με εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην Μπιλμπάο, αλλά η Άλκμααρ βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» και να αποφύγει την ήττα, όταν ο Γιάνσεν στο 88′ ισοφάρισε σε 2-2