Του Γιάννη Μαρνέλλου

«Λευκή» ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ μεταξύ των Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «Μερένχες» παρατάχθηκαν χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που έμεινε στον πάγκο για να προφυλαχθεί. Ομως παρά την απουσία του Πορτογάλου, η Ρεάλ έδειξε ανώτερη και θα είχε πάρει τη νίκη εάν δεν βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα ο τερματοφύλακας της Σίτι, Τζο Χαρτ.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν υποτονικός με ελάχιστες και ανάξιες αναφοράς τελικές προσπάθειες. Η αμυντική τακτική κυριάρχησε και στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης, με τις επιθέσεις της Σίτι να αναχαιτίζονται συνεχώς από τον φανταστικό Πέπε.

Από το εβδομηκοστό λεπτό και έπειτα η Ρεάλ ανέβασε απότομα την απόδοσή της. Με τους Μπέιλ, Μόντριτς, Μαρσέλο και τον νεοεισελθόντα Χεσέ να δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις για την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 71΄ ο Χεσέ πήρε την κεφάλια στο κέντρο της περιοχής από σέντρα του Καρβαχάλ από τα δεξιά, αλλά πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Οι δυο άλλες μεγάλες φάσεις του αγώνα προήλθαν από κόρνερ.
Στο 79′ ο Κασεμίρο κέρδισε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Κρόος αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Χαρτ. Στο 82′ ο Μπέιλ έδωσε κεφάλια πάσα στον Πέπε που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χαρτ στη μικρή περιοχή, αλλά το αριστερό σουτ το απέκρουσε πάλι εντυπωσιακά ο Χαρτ με την κοιλιά του.

Το 0-0 άφησε βέβαια ανοιχτή την πρόκριση με ίσες πιθανότητητες για τους δυο. Σήμερα στις 9:45 θα αγωνιστούν η Ατλέτικο Μαδρίτης με την Μπάγερν Μονάχου.

Σίτι (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Νάβας (77’ Στέρλινγκ), Σίλβα (40’ Ιεανάτσο), Ντε Μπρόινε, Αγκουέρο

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος (90′ Ίσκο), Κασεμίρο, Λούσκας Βάσκεθ, Μόντριτς, Μπέιλ, Μπενζεμά (46’ Χεσέ)