O Koλοσσός ζόρισε τον Παναθηναϊκό, αλλά οι «πράσινοι» επικράτησαν στο τέλος με 80-71 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Χωρίς να παίξουν στο 100%, όντας αρκετά άστοχοι από τα 6,75 (9/29) και κόντρα σε έναν μαχητικότατο Κολοσσό, οι «πράσινοι» επικράτησαν 80-71 μέσα στη Ρόδο και «σκούπισαν» τη σειρά με 2-0.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους Ροδίτες, που είχαν πολύ καλό ποσοστό από το τρίποντο (13/30) και στο φινάλε μπόρεσε να… καθαρίσει το ματς χάρη σε Παππά και Φώτση, παίρνοντας την πρόκριση (παίζει με Άρη για πρόκριση στον τελικό της Α1), την ώρα που ο Κολοσσός είπε «αντίο» στη φετινή σεζόν με πολύ καλές εντυπώσεις.

Αγωνιστικά, η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη, με την ευστοχία που είχε από τα 6,75 μ., διατηρήθηκε σε… κοντινή απόσταση από τους «πράσινους» (σ.σ. ημίχρονο, 37-46), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν το ματς στα ίσα, κάνοντας το 52-52 (24′)! Από εκείνο το σημείο ενεργοποιήθηκε επιθετικά ο Ουίλιαμς, ο οποίος οδήγησε την ομάδα σε ένα σερί 7-0 (52-59, 28′), αλλά ο Κολοσσός μπόρεσε να διατηρηθεί στο -5 (58-63) στο φινάλε της περιόδου.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν στον πόντο (62-63, 32′), με τον Διαμαντίδη να απαντά για το 62-70 (34:30»). Ο Κολοσσός δεν ήταν διατεθειμένος να… παραδοθεί κι έφτασε ξανά σε απόσταση βολής (69-71, 37′), με τους Φελντέιν και Παππά να διατηρούν στα «πράσινα» το προβάδισμα και ο Φώτσης από τα 6,75 μ. ουσιαστικά «υπέγραψε» τη νίκη (71-79, 39′).

Ο Γκιστ τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ (14 π., 10 ριμπ.), με τον Ουίλιαμς να ακολουθεί (12 π.), ενώ 14 π. είχε ο Λιούις από πλευράς γηπεδούχων.