Την πρώτη της νίκη στο Κύπελλο Ελλάδας πήρε η ΑΕΛ. Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του ο Παναιτωλικός, νίκησε 1-0 τον Πανθρακικό στο Αγρίνιο. Η Κέρκυρα, κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια με τον Ολυμπιακό, έμεινε στο 2-2 με τη μαχητική Λαμία.

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 2-1 του Πανελευσινιακού και άνοιξαν λογαριασμό στο Κύπελλο Ελλάδας. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη από το ξεκίνημα έδειξε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς και σκόραρε στο 30′ με τον Ντοντό.

Ο Πανελευσινιακός δεν ξεμύτισε από την περιοχή του στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έξι λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους ισοφάρισε με τον Αγγελούδη. Η Λάρισα απάντησε γρήγορα πάντως και δεν πανικοβλήθηκε. Στο 55′ ο Αβραάμ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που χάρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ΑΕΛ.

Βλέπει πρόκριση ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 1-0 του Πανθρακικού και έμειναν στο κόλπο της πρόκρισης από τον 7ο όμιλο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ουαρντά με πέναλτι στο 12′, ενώ στο 39′ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι με τον Λεντέσμα.

kerkyra

«Έμπλεξε» η πρόκριση της Κέρκυρας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

«Μεθυσμένοι» ακόμα από τη σπουδαία εμφάνισή τους απέναντι στον Ολυμπιακό, οι Φαίακες τα βρήκαν «μπαστούνια» απέναντι στη μαχητική Λαμία, μένοντας στο 2-2. Κάπως έτσι, η ομάδα του Γρηγορίου θέλει μόνο νίκη μέσα στην Καρδίτσα, ήττα της Λαμίας την τελευταία αγωνιστική από την ΑΕΚ και παράλληλα να έχει στο φινάλε καλύτερη επίθεση από τους Φθιώτες, λόγω πιθανής ισοβαθμίας τους (στους 4 βαθμούς με τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις), ώστε να πάρει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αυτή τη στιγμή, η Κέρκυρα έχει δύο γκολ ενεργητικό και η Λαμία τρία.