Η Αργεντινή νίκησε 3-0 την Κολομβία, ενώ η Χιλή με μεγάλη ανατροπή πήρε τη νίκη απέναντι στην Ουρουγουάη.

Με σπουδαία εμφάνιση του Λιονέλ Μέσι, η εθνική Αργεντινής επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-0 της Κολομβίας στο Σαν Χουάν. Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ενώ έκανε τις ασίστ και στον Λούκας Πράτο στο 23′ και στον Άνχελ Ντι Μαρία στο 83′.

Με αυτή τη νίκη η Αργεντινή έφτασε τους 19 βαθμούς, προσπέρασε την Κολομβία (18) και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Η Ουρουγουάη προηγήθηκε με το 8ο γκολ του Έντινσον Καβάνι στη Χιλή, αλλά η πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής έκανε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε 3-1 στο Σαντιάγο.

Από ασίστ του Ζαν Μποσεζούρ ο Εντουάρντο Βάργκας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ξανά από ασίστ του Μποσεζούρ ο Αλέξις Σάντσες ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 60′ με γκολάρα!

Στο 76′ ο άσος της Άρσεναλ σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, με το 5ο του γκολ στα προκριματικά, ανεβάζοντας τη Χιλή στην 4η θέση, η οποία οδηγεί απευθείας στα τελικά του Μουντιάλ.

Ο Λουίς Σουάρες ήταν αυτός που είχε την ασίστ στο γκολ του Καβάνι, αλλά και αυτός που στο 89′ έχασε πέναλτι, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά (απόκρουση του Κλαούντιο Μπράβο).

Κορυφή η Βραζιλία

Με +4 είναι πια στην κορυφή η Βραζιλία, καθώς πήρε την 6η σερί νίκης της, επικρατώντας με 2-0 στο Περού. Για πρώτη φορά σε αυτά τα προκριματικά δεν σκόραρε και δεν έκανε ασίστ ο Νεϊμάρ, αλλά τα έκανε και τα δύο ο Γκαμπριέλ Ζεζούς!

Ο άσος της Παλμέιρας (από τον Ιανουάριο της Μάντσεστερ Σίτι) άνοιξε το σκορ στο 58′ και στο 78′ έκανε την ασίστ για να διαμορφώσει το τελικό 0-2 ο Ρενάτο Αουγκούστο.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε το Εκουαδόρ, επικρατώντας με 3-0 της Βενεζουέλας, η οποία επέστρεψε στην τελευταία θέση. Ο στόπερ της Ρίβερ Πλέιτ, Αρτούρο Μίνα, λύτρωσε στο 51′ τους γηπεδούχους, για τους οποίους σκόραραν επίσης στα τελευταία λεπτά οι Μιγκέλ Μπολάνιος και Ένερ Βαλένσια.

Η βραδιά ξεκίνησε με τη Βολιβία να κάνει τεράστια ζημιά στην Παραγουάη, επικρατώντας με 1-0. Η ομάδα του Μαρσέλο Όγιος έπαιζε με 10 παίκτες από το 60′ λόγω αποβολής του Βαλβέρδε και στο 78′ πήρε το προβάδισμα χάρη σε αυτογκόλ του στόπερ της Μίλαν, Γκουστάβο Γκόμες. Να θυμίζουμε πως η Παραγουάη πριν από 5 μέρες είχε χάσει εντός έδρας από το Περού, έτσι γκρέμισε ό,τι είχε χτίσει στον πρώτο γύρο.

Δείτε τα γκολ της Αργεντινής:

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/7ts9BjqfXts» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>