Η Ένωση συνδύασε το πρώτο της ευρωπαϊκό ματς, έπειτα από πέντε χρόνια, με βήμα πρόκρισης, αφού ήρθε ισόπαλη 0-0 στην έδρα της Σεντ Ετιέν.

Ο «Δικέφαλος» παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και προκάλεσε το… μπλακ άουτ των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Ανέστη. Αν οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν πιο προσεκτικοί στις φάσεις που δημιούργησαν, τότε θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα και με το «διπλό» από το «Ζοφρουά Γκισάρ». Πάντως, η ΑΕΚ έχει μεγάλες ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, την Πέμπτη 4 Αυγούστου (21:00) θα προσπαθήσει να πάρει το «εισιτήριο» για την κλήρωση των play offs, έχοντας και τη στήριξη των οπαδών της.

Αγωνιστικά, η Σεντ Ετιέν μπήκε στο ματς με πρόθεση να πάρει την κατοχή και να κάνει εκείνη παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε. Η ΑΕΚ μπόρεσε πολύ γρήγορα να ισορροπήσει την κατάσταση και στην πραγματικότητα ήταν αυτή που δημιούργησε σε αρκετές περιπτώσεις συνθήκες πίεσης, κυρίως από κάποια στημένα που κέρδισε κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Στο 17′ ο Μπαρμπόσα ανησύχησε για πρώτη φορά τον Ριφιέ, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ που έκανε πέρασε άουτ. Στο 29′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας και κακή απομάκρυνση της μπάλας, ο Μάνταλος έκανε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξιό δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βάργκας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γιόχανσον μπήκε στην πορεία της μπάλας σε καλή θέση, όμως δεν πήρε καλά την κεφαλιά και δεν βρήκε στόχο. Την ίδια τύχη είχε και μια κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 36΄, έπειτα από κόρνερ του Βάργκας.

001348

Η πρώτη στιγμή απειλής από τη γαλλική πλευρά ήρθε στο 40′, όταν έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Ρου βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη, αλλά ο Γκάλο πρόλαβε να βάλει την προβολή και να διώξει την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και η πρώτη τελική των γηπεδούχων προς το τέρμα, με ένα μακρινό σουτ του Τανανέ που μπλόκαρε ο Ανέστης. Η ΑΕΚ απάντησε στο 43′ με ένα σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αμουμά προσπάθησε να «κρεμάσει» από μακριά τον Ανέστη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι Γάλλοι άρχισαν να ανεβάζουν το ρυθμό του αγώνα, ενώ άρχισαν να ασκούν πίεση στην ΑΕΚ, κι αυτοί κυρίως μέσω των στημένων φάσεων. Μετά το 60′ ο Γκαλτιέ άρχισε τις κινήσεις από τον πάγκο, για να ανεβάσει κι άλλο την πίεση της ομάδας του, ενώ κι από την πλευρά του ο Κετσπάγια άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του σε 4-5-1, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τους χώρους για τους Γάλλους Μια κίνηση που απέφερε καρπούς, από την άποψη ότι με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ κατάφερε να παγώσει και πάλι σταδιακά το ρυθμό του αγώνα.

Στο 83′, μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» έγιναν και πάλι επικίνδυνοι για τον Ριφιέ, όταν από κάθετη του Γιόχανσον, ο Ντίντακ μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και έκανε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, με την Ένωση να παίρνει εύκολα τελικά το θετικό 0-0, εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/XjRmcr82wfM» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>