Του Γιάννη Μαρνέλλου

Ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη και δύσκολη νίκη (77-79) στην ντερμπάρα του ΟΑΚΑ με το καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη 3″ πριν από τη λήξη. Ηγεμονική εμφάνιση του Σπανούλη με φοβερή ευστοχία και δημιουργία (22 π., 8 ασ.). Άξιοι συμπαραστάτες του οι Πρίντεζης, Χάκετ, Μπιρτς.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα αδύνατα δυνατά παίζοντας εξαντλητικά με 8 παίκτες και τους Καλάθη (16 π., 9 ασ.), Σίνγκλετον (14 π., 9 ρ.), Ρίβερς (14 π.) να βγάζουν 35λεπτα έκαστος. Ανέτρεψαν πεισματικά το -10 οι «πράσινοι», όμως προδόθηκαν από λάθη και κόπωση και «αυτοκαταστράφηκαν» στο τελευταίο δίλεπτο. Τεράστια η απουσία του Γκιστ, απογοήτευσαν Φελντέιν, Νίκολς, Μπουρούσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους και υποχρέωσαν τους «πράσινους» στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους. Ο Ολυμπιακός είναι η Λερναία Ύδρα του μπάσκετ, αφού νίκησε παρότι είχε σε κακή μέρα τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Γιανγκ, Γκριν. Έκανε μόνο έξι λάθη, έπαιξε ευφυέστατα σε κάθε του επίθεση και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες και τα λάθη του Παναθηναϊκού. Το πέτυχε κυρίως με τη μαεστρία των Σπανούλη και Χάκετ που σκόραραν και συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τους Πρίντεζη και Μπιρτς.

Οι «πράσινοι» έκαναν πραγματική υπέρβαση χθες. Ξεπέρασαν τον εαυτό τους και ανέτρεψαν ένα παιχνίδι που είχε στραβώσει εντελώς στο ημίχρονο. Η απουσία του Γκίστ ήταν πασιφανής, όμως ο Φώτσης στάθηκε στο ύψος του με εξαίρεση το τελευταίο λεπτό, που έκανε μεγάλα για την εμπειρία του λάθη. Με τη δημιουργία του Καλάθη και τα τρίποντα του Ρίβερς πέρασαν μπροστά δύο φορές με +4 αλλά πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμά τους με τις δύο τραγικές τελευταίες επιθέσεις τους. Δεν βοήθησαν καθόλου οι Φελντέιν και Νίκολς που είχαν μαζί μόλις 1/9 σουτ! Πληγώθηκαν ξανά απο τις χαμένες τους βολές, που με βάση την ψυχρή στατιστική, ίσως ήταν αυτές που τους στέρησαν -όπως θα δούμε παρακάτω- τη νίκη.

Οι Χαραλαμπόπουλος, Π. Καλάθης, Λούντζης δεν πάτησαν καθόλου παρκέ, ενώ ο Μποχωρίδης δεν πρόλαβε ούτε βήμα να κάνει στο 1′ που μπήκε. Ο Παππάς έπαιξε 15′, ήταν σχετικά καλός, αλλά έκανε τρία φτηνά λάθη. Ο Μπουρούσης στα 13′ που έπαιξε έχασε τρεις σημαντικές βολές αχρηστεύοντας τα 4 φάουλ που πήρε απο τους αντιπάλους του. Από την άλλη για τον Ολυμπιακό έπαιξαν όλοι εκτός του Αθηναίου. Ο χρόνος συμμετοχής μοιράστηκε ιδανικά, έτσι ώστε να έχουν τις δυνάμεις οι Σπανούλης και Πρίντεζης να κρίνουν το παιχνίδι στο τέλος.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός εκκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Ο Μπιρτς συνεργάστηκε άψογα με τους κοντούς συμπαίκτες του και πέτυχε 8 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 8-13 στα 6′ και τότε ο ΠΑΟ αντέδρασε. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Φώτση, Φελντέιν, Σίνγκλετον πέρασε μπροστά με 17-16 στα 7:39′. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρία καλάθια και η πρώτη περίοδος έληξε με ισοπαλία 23-23.

Οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρη τον Χάκετ κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Ιταλο-αμερικανός με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε πολύ γρήγορα προβάδισμα με +9 στον Ολυμπιακό (23-32 στα 12′). Ο Παναθηναϊκός πήγε και πάλι να αντιδράσει με τρίποντα. Ο Σπανούλης όμως με 9 ξαφνικούς πόντους ανταπέδωσε και με το παραπάνω τα τρίποντα των Μπουρούση και Σίνγκλετον. Έτσι λοιπόν ο Ολυμπιακός διατήρησε καθαρό προβάδισμα στο ημίχρονο με 39-47.

spanoulis

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του ΠΑΟ. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δέχτηκαν καλάθια κυρίως από τα δικά τους αβίαστα λάθη και από κάποια πολύ δύσκολα σουτ του Ολυμπιακού, όπως εκείνο το εξωγήινο τρίποντο του Χάκετ, εκτός ισορροπίας και χωρίς να βλέπει στα 28′ περίπου. Σε αυτή την περίοδο ο ΠΑΟ κέρδισε πολλά φάουλ και ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Σίνγκλετον. Ισοφάρισε τελικά σε 61-61 με τρεις βολές του Φώτση στα 28:42′. Ο Μπουρούσης έχασε δύο βολές αμέσως μετά. Ο Παππάς τελικά έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ με δύσκολο μπάσιμο ακριβώς στο τέλος της περιόδου (63-61).

Με δύο τρίποντα των Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε μπροστά με 63-67 στα 32′. Ο Παππάς ισοφάρισε με 4 πόντους του, όμως πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπήγαν στο +4 (67-71 στα 35:28′). Τότε ήρθε ο Ρίβερς με δυο αποφασιστικά συνεχόμενα τρίποντα και έφερε τον Παναθηναϊκό στο 73-71 με 3:14′ για τη λήξη. Ο Χάκετ μετά έβαλε μία βολή, ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε πανέμορφα την μπάλα και ο Φώτσης πέτυχε τρίποντο για το 76-72 με 2:16′ να απομένουν. Τότε άρχισαν τα μοιραία λάθη.

Ο Σίνγκλετον έκοψε καθαρά το Σπανούλη, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ. Ο Λαρισαίος αρχηγός έβαλε δυο βολές για το 76-74. Ο ΠΑΟ επιτέθηκε, όμως ο Φώτσης έκανε τραγικό λάθος. Πέταξε την μπάλα στα χέρια του Πρίντεζη και ο δεύτερος σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 76-76 με 1:21΄ για το τέλος. O Καλάθης βιάστηκε στην επόμενη επίθεση. Έκανε λόμπα και η μπάλα μπήκε και βγήκε από τη στεφάνη. Ο Λοτζέσκι έχασε και αυτός τρίποντο στη συνέχεια και η ισοπαλία έμεινε.

Ακολούθως, ο Σφαιρόπουλος διέταξε τον Παπανικολάου να κάνει γρήγορα φάουλ στον Καλάθη. Ο Καλάθης έχασε τη δεύτερη και ο Ολυμπιακός επιτέθηκε με 26″ για τη λήξη και σκορ 77-76. Ο Καλάθης μάρκαρε τον Σπανούλη, όμως γλίστρησε και έπεσε κάτω. Ο Φώτσης έτρεξε να μαρκάρει τον Σπανούλη. Ο Βοιωτός όμως δεν έκανε φάουλ στον Σπανούλη και ο δεύτερος τον πέρασε και πάσαρε στον Πρίντεζη που σκόραρε ακαριαία με ταμπλό, παίρνοντας και το 5ο φάουλ του Φελντέιν, για το 77-78 με 3″ πριν από τη λήξη.

Ο Πρίντεζης έβαλε τη βολή παρότι του είπαν να τη χάσει και το σκορ έγινε 77-79. Η τελευταία φάση λοιπόν περιήλθε στα χέρια του ΠΑΟ. Το πλάγιο εκτελέστηκε, η μπάλα πήγε στον Φώτση που δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη με δύσκολο τρίποντο, αφού τον μάρκαραν σκληρά.

Το συμπέρασμα

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πάρει αυτή τη νίκη παρότι έφτασε πολύ κοντά όπως και πριν από τρεις μέρες με τη Ρεάλ. Σύμφωνα μάλιστα με την επίσημη αξιολόγηση της Ευρωλίγκας, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό παρά την ήττα, με 87 βαθμούς έναντι 83. Οι ομάδες είχαν ακριβώς τα ίδια τρίποντα 11/23. Ο Ολυμπιακός έβαλε 6 παραπάνω δίποντα και ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 13 παραπάνω βολές. Ο ΠΑΟ έχασε 6 από τις 22 βολές του και ως εκ τούτου υστέρησε για 2 πόντους στο ισοζύγιο με τα δίποντα του Ολυμπιακού. Με 70% maximum στις βολές σε κάθε παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός δεν πρόκειται να πάρει μεγάλη νίκη.

Μεγαλύτερο κρίμα για τους «πράσινους» ήταν που δεν κέρδισαν μέσα στη Μαδρίτη και όχι που δεν κέρδισαν σήμερα. Δεδομένης της τρομερής τότε εμφάνισής τους αλλά και της φετινής ισχύος της Ρεάλ, αυτή θα ήταν η σπουδαιότερη ευρωπαϊκή νίκη του Παναθηναϊκού από το 2013 μέχρι σήμερα.

Ο Ολυμπιακός πλέον είναι τέταρτος με τετραπλή ισοβαθμία. Παραπάνω νίκες έχουν μόνο Η ΤΣΣΚΑ και η Ρεάλ, οι μόνες ομάδες δηλαδή που τον νίκησαν κατά κράτος και με άνεση. Ο ΠΑΟ έπεσε 8ος στην πενταπλή ισοβαθμία. Η τωρινή κατάταξη εκφράζει στο 90% και την κατά σειρά δυναμικότητα των ομάδων, με δεδομένες βέβαια τις απώλειες από τους τραυματισμούς. Έχει τη δύναμη ο Ολυμπιακός να βγει 3ος η 4ος και να πάρει το πλεονέκτημα έδρας. Ο ΠΑΟ πρέπει να βρει τον τρόπο να καλύψει το κενό του Γκιστ και του Τζέιμς γιατί αλλιώς θα κινδυνεύσει με έξοδο και απ΄ την οκτάδα.

Επόμενη αγωνιστική: Ολυμπιακός – Μακάμπι, Παναθηναϊκός – Νταρουσάφακα.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 2 6 676 740 -64

*Οι πόντοι που επιτυγχάνονται σε παρατάσεις δεν προσμετρώνται. Επίσης η νίκη μετά από παράταση δεν προσμετράται σε περίπτωση ισοβαθμίας.

<iframe width=»640″ height=»360″ src=»https://www.youtube.com/embed/Us51IjAYyPk» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>