Ένας ΠΑΟΚ βγαλμένος από τα παλιά έδειξε τον καλό του εαυτό επιτέλους στην Τούμπα και έπειτα από έξι άκαρπα ματς χωρίς νίκη επέστρεψε σε αυτές νικώντας τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και οι μεσοεπιθετικοί του ταλαιπώρησαν πολύ την άμυνα του Αστέρα.

Ο Πέλκας επωφελήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ σε καίριο σημείο στο 17’. Η αντίδραση των Αρκάδων ήταν καλή, αφού ανέβασαν άμεσα τις γραμμές τους, όμως δεν μπόρεσαν να ενοχλήσουν ιδιαίτερα τον χαλαρό Βελλίδη.

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έπαιζε πιο συντηρητικά. Έτσι, ο Αστέρας βρήκε την ευκαιρία να γίνει πιο επιθετικός και να κρατήσει σε εγρήγορση την άμυνα των γηπεδούχων, που πάντως δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Τη λύση έδωσε τελικά με την είσοδό του ο διεθνής με την Αλβανία Κάτσε. Ο μέσος του ΠΑΟΚ μαζί με τον Τζιόλη φρέσκαραν το κέντρο και ο πρώτος έδωσε την ασίστ στον Μακ, που τελείωσε το παιχνίδι στο 77΄ κάνοντας το 2-0.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Κίτσιου (62’ Κάτσε), Λέοβατς (82’ Κοροβέσης), Τσίμιροτ, Αντόνις (72’ Τζιόλης), Πέλκας, Μυστακίδης, Μακ

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Μπαντής, Αλόκο, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Ντουντού (46’ Μούκαμ), Δημούτσος, Χαμντανί, Λούι (80’ Φούντας), Μάσα (62’ Ιωαννίδης), Μπερτόλιο