Η Εθνική ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας εν όψει του Προολυμπιακού τουρνουά με δύο νίκες επί της Τουρκίας και με μια σκληρή ήττα (91-76) από τους Σέρβους, στην κατάμεστη από 12.000 θεατές Kombank Arena.

Η Εθνική έχασε από τη Σερβία στο Βελιγράδι και είδε όλες τις αδυναμίες της στο τελευταίο τεστ πριν από το Προολυμπιακό. Η ήττα με 91-76 ήταν μάλλον… κολακευτική σε σχέση με την εικόνα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν έπαιξαν καθόλου το μεγάλο τους «ατού», που ήταν η άμυνα, καθώς δέχθηκαν 53 πόντους στο ημίχρονο (53-46).

Στις αμυντικές αδυναμίες της Εθνικής ήρθε να προστεθεί και η επιθετική αφλογιστία στην επανάληψη, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 85-65. Στην τελευταία περίοδο η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε, αλλά η δυστοκία στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν επέτρεψε να μειωθεί η διαφορά περισσότερο από το -15, με το σκορ να κλειδώνει τελικά στο 91-76.

Η Ελλάδα είχε πρώτους σκόρερ τους Γ. Αντετοκούνμπο, 14 π., Περπέρογλου, 12 π., και τους Μπουρούση, 9 π., και Καλάθη, 7 π. Να τονίσουμε ότι από την Εθνική απουσίαζε ο Κουφός λόγω συμπτωμάτων γαστρεντερίτιδας και ο Σλούκας που συνεχίζει θεραπείες στην Αθήνα.

Δεκάλεπτα: 27-29, 53-46, 75-63, 91-76

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 16, Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 1, Μπίρτσεβιτς 4, Ραντούλιτσα 14, Γιόκιτς 20, Στίματς 7, Ζάγκορατς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Μπουρούσης 9 (6 ριμπ., 8 ασίστ), Καλάθης 7 (6 ασίστ), Περπέρογλου 12, Καββαδάς 9, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 10, Ντόρσεϊ, Χαραλαμπόπουλος 3, Γ. Αντετοκούνμπο 14 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Θ. Αντετοκούνμπο 2.