Η Δόξα Λευκάδας, που μπήκε από το… παράθυρο στο πρωτάθλημα, έριξε στο καναβάτσο το «δικέφαλο του Βορρά» επικρατώντας 84-78. Με το δεξί ξεκίνησε ο Άρης, καθώς επιβλήθηκε άνετα των Τρικάλων (75-65).

H Δόξα Λευκάδας, αν και πήρε πριν από 25 ημέρες τη wild card για να λάβει μέρος στο πρωτάθλημα, κατάφερε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 84-78 εντός έδρας και πήρε με εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο της ροζ φύλλο στην ιστορία της στην Basket League, στην πρώτη της συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία.

Το συγκρότημα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά κατάφεραν να μπουν στο… κόλπο και μάλιστα ισοφάρισαν σε 76-76, μ’ ένα λεπτό για το φινάλε. Ένα μεγάλο τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη έδωσε σημαντική «ανάσα» στους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ και την αστοχία της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου κι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα. Ο Γουέλς με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των θριαμβευτών και του παιχνιδιού, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσόχλας με 19.

Ένας σοβαρός Άρης νίκησε 75-65 τα Τρίκαλα και ξεκίνησε με το δεξί τις προσπάθειές του στην Basket League. Αγωνιστικά, το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά (45-29). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 65-42 και όλα είχαν τελειώσει. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν υπερβολικά και τα Τρίκαλα κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά.

Ο Μαρμπλ ήταν πρώτος σκόρερ του Άρη με 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Κάμινγκς. Για τους ηττημένους ο Μπάρλοου διασώθηκε με 16.