Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ έληξε ισόπαλο 1-1. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 46′ με γκολ του Μπεργκ και οι Θεσσαλονικείς τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Χαρίση (50′).

Αν κι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έχασε την τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 8′. Οι «πράσινοι» άλλαξαν πανέμορφα την μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Βιγιαφάνες να πασάρει στον Μπεργκ που από το σημείο του πέναλτι απέτυχε να νικήσει τον Γλύκο.

Σε μία ανύποπτη φάση στο 20′ στη μεσαία γραμμή, ο Τζιόλης πήγε με δύναμη να διεκδικήσει την μπάλα από τον Ζέκα και άθελά του υπέπεσε σε σκληρό φάουλ πάνω στον Πορτογάλο, με αποτέλεσμα να δεχτεί απευθείας την κόκκινη κάρτα του Κύζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 46′ με το εκπληκτικό σουτ του Μπεργκ από την ασίστ του Λέτο (δοκάρι και μέσα), αλλά η «απάντηση» του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Χαρίσης με φοβερό σουτ στο 50’ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Στιλ (1-1). Στο 77′ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει… κεφάλι στο σκορ με το δοκάρι του Μπεργκ.

Το αποτέλεσμα δίνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα για τη 2η θέση στον ΠΑΟΚ, που διατηρήθηκε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας μαζί με τους «πράσινους», αλλά με βάση το πρόγραμμα που ακολουθεί η ομάδα του Ιβιτς έχει το πλεονέκτημα.

Διαιτητής: Γ.Κύζας (Δράμας)

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης – Μαλεζάς, Τζαβέλλας

Κόκκινες: 20′ Τζιόλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α. Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (78΄ Καλτσάς), Λέτο, Αμπέντ (60΄ Μπουμάλ), Μπεργκ, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Ταυλαρίδης, Νάνο, Μέστο, Μολέδο

ΠΑΟΚ (Βλ. Ιβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Τζιόλης, Μακ (60΄ Ζάιρο, 68΄λ.τ. Σκόνδρας), Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Ροντρίγκες (79΄ Μυστακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κίτσιου